Mamy prawo wiedzieć. Pytajmy!
Treść
Za tydzień wybory. 21 października zdecydujemy o tym, kto zasiądzie w parlamencie, a zatem komu powierzymy odpowiedzialność za państwo. Na kogo głosować? Chcąc pomóc naszym Czytelnikom i wszystkim osobom poczuwającym się do odpowiedzialności za dobro wspólne, "Nasz Dziennik" opracował ankietę. Chcemy, by odpowiedzi, których udzielili nam kandydaci na posłów, pomogły Państwu dokonać właściwego wyboru. Zastanówmy się, czego oczekujemy od osób, które poślemy w naszym imieniu na najwyższe urzędy w państwie i na służbę Narodowi.
Trwa jeszcze kampania wyborcza, jest czas, by pytać. Pytajmy zatem i oczekujmy klarownych odpowiedzi. Dopytujmy na konwencjach, spotkaniach wyborczych, dzwońmy, wysyłajmy e-maile. Mamy prawo wiedzieć, czy osoba, której udzielimy swojego poparcia, będzie budowniczym cywilizacji życia, czy przyłączy się - czynnie bądź poprzez zaniechanie - do niszczenia jej przez prąd kontrkultury śmierci.
W Państwa imieniu zadaliśmy kandydatom na posłów 11 pytań ujmujących w skondensowanej formie pełne spektrum problemów o kluczowej randze dla przyszłości Polski. Prosiliśmy o odpowiedzi "tak" lub "nie".
Niestety, okazało się, że nawet pytanie, na które odpowiedź jest oczywista (pełna ochrona życia poczętego, pytanie oznaczone numerem 1), zdaje się zbyt trudne dla polityków pełniących najwyższe urzędy w państwie bądź pretendujących doń. Najbardziej zaskakująca wydaje się postawa premiera Jarosława Kaczyńskiego, który nie udzielił nam jeszcze odpowiedzi. Podobnie zachował się Joachim Brudziński, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości. Liczymy jednak na to, że nasi Czytelnicy będą mieli szansę na poznanie stanowiska premiera w tak istotnych sprawach.
Pełne wyniki ankiety opublikujemy w środowym numerze "Naszego Dziennika".
Katarzyna Orłowska-Popławska
Wybory 2007
Ankieta dla kandydatów na posłów
1. Czy jako poseł poprze Pan/i nowelizację Konstytucji, skutkującą likwidacją wyjątków w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży?
2. Czy jest Pan/i za obniżeniem wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego?
3. Czy opowiada się Pan/i za finansowaniem z budżetu państwa partii politycznych?
4. Czy małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny powinno być chronione konstytucyjnie?
5. Czy w polskim prawodawstwie powinien być bezwzględny zakaz eutanazji?
6. Czy opowiada się Pan/i za wprowadzeniem podatku liniowego?
7. Czy obywatele niemieccy powinni mieć możliwość dochodzenia roszczeń od Polski za pozostawione tutaj mienie?
8. Czy w konstytucji europejskiej powinno być odniesienie do Boga?
9. Czy jest Pan/i za likwidacją złotówki i wprowadzeniem euro?
10. Czy Unia Europejska powinna mieć wspólną armię?
11. Czy Unia Europejska powinna prowadzić wspólną politykę zagraniczną?
"Nasz Dziennik" 2007-10-13
Autor: wa