Małżeństwa i rodziny na Jasnej Górze
Treść
Pod hasłem: „Rodzina Bogiem silna nadzieją ładu społecznego” na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin. Uczestniczyło w niej ponad 10 tys. osób. Dwudniowe spotkanie było modlitwą ekspiacyjną w 50. rocznicę zbrodniczej ustawy legalizującej zabijanie nienarodzonych oraz prośbą o wytrwanie w wierze i polepszenie warunków bytowych polskich rodzin.
Bp Kazimierz Górny od niedawna przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny podkreślił w homilii, że wielki zamęt wokół rodziny stanowi zagrożenie dla ludzkości zdominowanej przez relatywizm i liberalizm. Dlatego koniecznym jest by rodzina była dziś twierdzą wiary: „rodzina musi stać się twierdzą wiary, gdzie uratuje się życie Boże, gdzie przekaże się prawdy wiary dzieciom i młodzieży, gdzie usłyszą o Bogu i Jego świętych prawach. W rodzinie musi być przekazywana wiara i chrześcijańska kultura narodu”.
Bp Górny wskazał na sposoby przekazywania wiary: wspólna modlitwa, pamięć o sakralnym wymiarze niedzieli i umiłowanie języka miłości i kultury bycia ze sobą. Rodzicom kaznodzieja przypomniał: „najlepszą lokatą majątku jest inwestowanie uczuć i miłości we własne dzieci, tego nic i nikt nie zastąpi”.
W wystosowanym z Jasnej Góry apelu czytamy o problemach jakie przeżywa nasza narodowa polska rodzina: emigracji młodych, niżu demograficznym, złych warunkach bytowych i podważaniu tradycyjnego modelu rodziny. Wobec tej sytuacji duszpasterze rodzin zwracają się z prośbą o modlitwę za rządzących o podejmowanie bardziej zdecydowanych działań na rzecz rodziny.
I. Tyras, Jasna Góra
"Radio Watykańskie" 2006-09-25
Autor: wa