Makabryczna kolekcja
Treść
W paryskim szpitalu Świętego Wincentego a` Paulo wykryto 351 zakonserwowanych płodów i ciał martwych dzieci, które nielegalnie przechowywano w kostnicy szpitala. Minister zdrowia Xavier Bertrand poinformował, że według wstępnych ustaleń niektóre płody i ciała dzieci, które zmarły po porodzie, przechowywano tam od 20 lat.
Ciała zostały odkryte przypadkowo przez nowo zatrudnionego pracownika administracji szpitala, od którego jedna z rodzin żądała informacji dotyczącej losów ciała jej nienarodzonego dziecka. Jego doczesne szczątki odnalazł on w workach z formaliną, które znajdowały się w kostnicy oraz w przyległych do niej dwóch aneksach. Miały one stanowić tzw. elementy anatomiczne.
Dyrekcja paryskich szpitali (AP-HP) wyklucza na razie możliwość istnienia handlu ciałami płodów i zmarłych noworodków. Jej zdaniem, "sprawy nie były jasno zorganizowane i jest to raczej problem z kategorii pomyłek". Minister Bertrand, który potępił ten proceder, stwierdził jednocześnie, że trwał on przez lata. Według niego, rocznie owa makabryczna kolekcja powiększała się przeciętnie o 20 "eksponatów".
Premier Dominique de Villepin, który zarządził natychmiastowe śledztwo dla "całkowitego wyjaśnienia całej sprawy i ustalenia odpowiedzialnych za nią", zażądał także od ministra zdrowia "przeprowadzenia inspekcji" wszystkich francuskich szpitali posiadających kostnice obok oddziałów porodowych. Zdaniem dyrektora AP-HP Jean-Marca Morina, "śledztwo zapowiada się na bardzo długie", ponieważ trzeba będzie zebrać wszystkie dane znajdujące się w rejestrach szpitala i porównać je z rejestrami ciał będących w kostnicy, ustalić przybliżony wiek i określić statut tych dzieci.
Premier zwołał także Krajowy Konsultatywny Komitet Etyki, którego zadaniem będzie opracowanie niezbędnych rekomendacji etycznych, prawnych i naukowych, aby uniknąć na przyszłość podobnych sytuacji. Przewodniczący tego Komitetu prof. Didier Sicard przypomniał, że w świetle francuskiego ustawodawstwa człowiek w embrionalnym stadium życia nie posiada żadnego statusu prawnego. Zgodnie z francuskim prawem, "jeżeli dziecko urodzi się nieżywe, i wciągu 10 dni rodzice nie domagają się jego ciała, to powinno ono być poddane kremacji na koszt szpitala".
Franciszek L. Ćwik, Caen
"Nasz Dziennik" 2005-08-04
Autor: ab