Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Majowy festiwal w Kazimierzu

Treść

Wczoraj dobiegła końca trzecia edycja Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym, którego głównym organizatorem była Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ. Koncerty odbywały się od 1 do 3 maja br. w kilku miejscach miasta.

- W tym roku chcieliśmy przybliżyć muzykę różnych narodów i różne gatunki muzyczne. Stąd w programach koncertów znalazły się np. utwory z operetek i musicali, pieśni neapolitańskie czy piosenki francuskie - mówiła Ewa Warta-Śmietana, prezes fundacji CZARDASZ. Koncert zatytułowany "Wiesław Ochman i Jego goście", rozpoczynający festiwal, odbył się w hotelu Król Kazimierz. Duże patio, przykryte szklanym dachem, pomieściło sporo słuchaczy. Wśród tytułowych gości znaleźli się śpiewacy: Ewa Warta-Śmietana, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Mariusz Godlewski, Andrzej Wiśniewski. Solistom towarzyszyła orkiestra Strauss Ensemble. W programie znalazły się utwory operetkowo-musicalowe. Koncert prowadzili wspólnie światowej sławy tenor Wiesław Ochman i red. Jacek Chodorowski. Zapowiedzi skrzyły się humorem, przeplatały z niezliczonymi anegdotami (m.in. z życia operowego), świetnie opowiadanymi przez Wiesława Ochmana. Jak powiedzieli przed koncertem Bogumiła Dziel-Wawrowska i Andrzej Wiśniewski, to ich pierwszy występ w Kazimierzu Dolnym, choć bywali tu już jako turyści. Na ten festiwal zostali zaproszeni jako laureaci III Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej, również organizowanego przez fundację CZARDASZ. - Cieszy nas, że konkurs zapewnia laureatom możliwość występów. W maju, także w ramach promocji laureatów konkursu, wystąpimy w premierowym przedstawieniu "Wesołej wdówki" w Teatrze Muzycznym w Łodzi - kontynuowali artyści.
Znakomite głosy wszystkich śpiewaków, szereg "przebojów", styl prowadzenia koncertu złożyły się na sukces tego wieczoru. - Wśród festiwalowych propozycji znalazł się także koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Doroty Bębenek i zespołu instrumentalnego Biesiada oraz muzyka klezmerska w wykonaniu zespołu Yesoydes - informowała dyrektor festiwalu Ewa Warta-Śmietana. Na finał zaplanowano koncert muzyki i poezji sakralnej "Jan Paweł II - Santo Subito", z wykonawcami: Ewą Wartą-Śmietaną (sopran), Katarzyną Hołysz (mezzosopran), Jackiem Śmietaną (bas), Mariuszem Pędziałkiem (obój), Tomaszem Romankiem (instrument klawiszowy). - Cieszy nas, organizatorów, że kazimierska publiczność usłyszy tak znakomitego oboistę i jedną z najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia Katarzynę Hołysz - mówiła przed koncertem Ewa Warta-Śmietana. Przypomniała jednocześnie, że koncerty upamiętniające postać Ojca Świętego Jana Pawła II na stałe wpisały się w działalność fundacji, którą prowadzi, i stanowią ważny element jej działalności. - Zawsze staram się też podkreślać wagę miejsca, w którym podczas naszych festiwali odbywają się koncerty muzyki sakralnej, a jest to świątynia klasztoru Ojców Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym. Jako organizatorzy zawsze otrzymujemy serdeczne wsparcie i pomoc od kazimierskich franciszkanów. Patrząc z perspektywy kolejnych edycji, stwierdzam też z radością, że koncerty u franciszkanów zawsze cieszą się szerokim zainteresowaniem publiczności - mówiła Warta-Śmietana. - Dziękuję również władzom Kazimierza Dolnego sprzyjającym naszemu przedsięwzięciu oraz sponsorom, a byli to m.in.: Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, LC EkoKLINKIER, Elektrownia Kozienice SA, Karpacka Spółka Gazownictwa, PGE Dystrybucja LUBZEL sp. z o.o., pani Monika Dwojaczny - właścicielka "Perły Kazimierza" - podsumowała dyrektor festiwalu.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2009-05-04

Autor: wa