Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Magia zagraża młodym

Treść

Upowszechnianie wiedzy na tematy związane z różnego typu zagrożeniami duchowymi, w tym homeopatią, okultyzmem, bioenergoterapią, wróżbami - to cel, jaki przyświecał organizatorom sesji w Ostrołęce. W czasie sobotniego spotkania pod hasłem "Magia - cała prawda" zwrócono uwagę, że na takie zagrożenia przede wszystkim narażeni są ludzie młodzi.
- Młody człowiek jest ciekawy, otwarty i naiwny. Tę naiwność wykorzystują różnego rodzaju hochsztaplerzy i sekty, by nim manipulować, a więc wyprowadzić go poza zdolność samokontroli. Młody człowiek może zostać poddany praniu mózgu, czego efektem będzie utrata kontaktu z rzeczywistością i z najbliższymi. Dlatego to jest takie groźne - podkreśla w rozmowie z nami jeden z uczestników sesji prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. Odpowiadając na pytanie: co może nas ochronić, a zwłaszcza młode pokolenie, przed zagrożeniami okultyzmu i magii, zwraca uwagę, że na pierwszym miejscu winien to być autorytet rodziców, którzy muszą dokładnie przyglądać się, co dzieje się z dziećmi. - Nauczyciele, szkoła muszą być odporni na magię, zwłaszcza wtedy gdy jest ona przemycana w podręcznikach szkolnych. To świadczy tylko o tym, że jest jakieś wpływowe lobby, które potrafi przechytrzyć ministerstwo - mówi prof. Piotr Jaroszyński. - Osoby duchowne, czyli księża i siostry, powinny co jakiś czas, zwłaszcza w ramach lekcji religii, takie tematy poruszać. Natomiast najmniejszym zaufaniem darzyłbym media, zarówno telewizję, jak i prasę, a także film i książki, bo to jest wylęgarnia magii - zaznacza.
Wśród wybitnych znawców tematu na sesji gościła też Małgorzata Nawrocka, autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. W prelekcji ukazała prawdziwe oblicze "Harry'ego Pottera" i zdemaskowała tego "króla literatury dziecięcej ostatniego dziesięciolecia". Na zagrożenie płynące z imprez techno zwrócił uwagę Leszek Dokowicz - reżyser, producent filmowy. Przestrzegał młodych przed tym, czego sam doświadczył w życiu - mianowicie przed obcowaniem z satanistami.
Honorowy patronat nad sesją, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II, sprawowali ks. bp Tadeusz Bronakowski (na jej zakończenie przewodniczył Mszy św.) oraz Janusz Kotowski, prezydent miasta. - Naszym celem było pokazanie zagrożeń, na które narażona jest młodzież - zaznacza Henryk Gut, dyrektor Gimnazjum Klasycznego Stowarzyszenia "Rodzina Polska" w Ostrołęce, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.
Małgorzata Bochenek
O. dr Aleksander Posacki, jezuita, filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu:
Rodzice, nauczyciele, wychowawcy winni posiadać większą świadomość panoszącego się zła. Magia, spirytualizm, wróżbiarstwo to przekroczenie pierwszego przykazania, to lekceważenie Bożych nakazów. Przed tymi niebezpieczeństwami przestrzega Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, ostrzegali Ojcowie Kościoła, prorocy. Jednak człowiek lekceważy te ostrzeżenia. W takich filmach jak "Harry Potter" ukazywane są antypersonalistyczne relacje. Jest wiele filmów, które gwałcą wrażliwość dziecka poprzez przekraczanie granic progu wrażliwości. Należy zwracać uwagę na psychologiczną, ideologiczną i symboliczną warstwę. Dzieci są przysposabiane do symboliki sprzecznej z chrześcijaństwem, oswajają się z symbolami, którymi nasiąka ich słaba i krucha psychika. A skutek jest taki, że młodego człowieka zaczyna drażnić chrześcijaństwo, krzyż, słabość, cierpienie, przyznanie się do winy. To wszystko staje się niekoherentne z magiczną wizją świata, w której chodzi o moc, siłę, samowystarczalność.
not. MB
"Nasz Dziennik" 2099-11-30

Autor: wa