Magazynowanie energii elektrycznej w domu
Treść
Magazynowanie energii elektrycznej w domu może w przyszłości odegrać bardzo ważną rolę w zarządzaniu energetyką. Zgromadzony prąd wykorzystuje się później, kiedy zwiększa się konsumpcja energii. W Polsce taki system zarządzania energią elektryczną nie jest jeszcze bardzo popularny. Prawdopodobnie jest to zależne od sporych kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na instalację systemów.
Magazynowanie energii elektrycznej w domu - na czym polega
Bezpieczeństwo energetyczne państw stanowi ważny element badań naukowych. Postęp techniczny ostatnich dziesięcioleci pozwala na stworzenie magazynów energii. Trochę inaczej wygląda magazynowanie energii elektrycznej w domu. W przypadku indywidualnych konsumentów jest to dość kosztowna inwestycja, jednak cały czas są prowadzone prace nad obniżeniem nakładów finansowych.
Każde gospodarstwo domowe produkuje pewną ilość prądu. Według statystyk przeciętne domostwo wykorzystuje około 40% wyprodukowanej energii. To, czego nie udało się skonsumować, można zmagazynować i wykorzystać później, na przykład w czasie zimy na dogrzanie pomieszczeń. Aby było to możliwe, trzeba zamontować odpowiedni system składający się z zestawu paneli fotowoltaicznych, baterii oraz akumulatora.
Panele fotowoltaiczne - co to jest
Dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię nazywa się fotowoltaiką. Naukowcy opracowali specjalne systemy składające się ze specjalnych paneli, które są montowane na dachach budynków. Projekt instalacji musi być opracowany przez profesjonalną firmę. montaż paneli fotowoltaicznych nie należy do łatwych. Należy bowiem przeanalizować budowę domu tak, aby uniknąć zakładania kosztownych paneli w miejscach mało nasłonecznionych. Innym powszechnym rozwiązaniem jest fotowoltaika na gruncie. W tym przypadku istotne jest posiadanie odpowiedniej ilości wolnej, dobrze oświetlonej powierzchni. Decydując się na panele słoneczne, warto dowiedzieć się, czy w danym przypadku lepiej skorzystać z opcji off grid bądź on grid.
Prąd ze słońca - zalety i wady
prąd ze słońca ma swoje wady i zalety. Domowy zapas energii ma zapewnić większą niezależność użytkownikom paneli. Producenci paneli (np. longi solar) cały czas doskonalą swoje produkty. Dzięki temu panele są bezawaryjne i wytrzymałe. Energia pozyskiwana dzięki panelom słonecznym jest odnawialna. Inaczej jest w przypadku złóż ropy naftowej bądź węgla kamiennego, które są nadmiernie eksploatowane przez człowieka. Do wad można zaliczyć cenę całego systemu, chociaż i tak obecne koszty instalacji są niższe niż te, które panowały na rynku kilka lat temu. Do wad można również zaliczyć zależność od warunków atmosferycznych oraz od pory dnia.
Autor: mj