Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Macierewicz kością niezgody

Treść

Na rozpoczynającym się dzisiaj trzydniowym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad składem komisji badającej działania organów ścigania w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Posłowie przy olbrzymiej przewadze głosów przyjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę, w której wyrazili zgodę na powołanie takiej komisji i sprecyzowali zakres jej działania. Wydaje się, że jedynym problemem przy zatwierdzeniu składu komisji może okazać się kandydatura posła Antoniego Macierewicza, zgłoszonego przez PiS. Wątpliwości co do udziału byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego mają posłowie PO i Lewicy.

- Działalność polityczna posła Macierewicza wzbudzała duże kontrowersje. Kluby przedstawiają do komisji kandydatów, którzy takich kontrowersji nie wzbudzają - mówi nam poseł Grzegorz Karpiński (PO), kandydat Platformy do komisji. Osoba Macierewicza miałaby wywoływać nadmierne emocje, a - zdaniem Karpińskiego - "rzecz jest w tym, żeby komisja pracowała w sposób spokojny i merytoryczny". Jednak kandydat PO przyznaje, że Macierewicz nie jest osobą, która miałaby utrudniać wyjaśnianie zabójstwa i jego okoliczności. - Zarzutu, że poseł może być przeszkodą w dojściu do prawdy, nie postawiłbym - podkreśla Karpiński.
Podobną ocenę wyraża inny kandydat PO, Paweł Olszewski. - Osoba pana posła Macierewicza w moim przekonaniu nie jest kandydaturą, która będzie w stanie wznieść się ponad dyskurs polityczny i zajmie się sprawą, nie uprawiając polityki - twierdzi. Poseł PO wysuwa nawet przypuszczenie, że PiS zdecyduje się wycofać "kontrowersyjną" kandydaturę. - Mam nadzieję, że uda się przekonać PiS do zgłoszenia posła, który nie wzbudza kontrowersji - mówi Olszewski, jednak dodaje, że nie wie, czy są prowadzone rozmowy z PiS na ten temat. Prawo i Sprawiedliwość nie ma zamiaru zgłaszać innego kandydata i broni Macierewicza. - Poseł Macierewicz jest osobą, która ma doświadczenie, dużą wiedzę, a to nie będzie medialna komisja śledcza. Dlatego myślę, że powinno się pozwolić, aby był w komisji - mówi poseł Mariusz Kamiński, rzecznik klubu PiS. Partia liczy na to, że sprawa Olewnika jest już tak medialnie nagłośniona, iż nikomu nie będzie się chciało wywoływać dodatkowego zamieszania blokującego powołanie komisji. - Nie sądzę, aby robiono jakieś zamieszanie wokół tego tematu. To jest nikomu niepotrzebne, tym bardziej że głosowanie będzie jednorazowe, za całym składem komisji - podkreśla rzecznik.
Nie do końca wiadomo, jak zachowa się w głosowaniu Klub Lewicy. Negatywnie o pośle wypowiada się rzecznik Lewicy Tomasz Kalita, który w odróżnieniu od posłów Platformy wysuwa pod adresem Macierewicza konkretne zarzuty. - Jesteśmy krytyczni wobec tej kandydatury. Musi odpokutować za to, co zrobił, a doprowadził do zniszczeń w polskich służbach specjalnych - ocenia Kalita. Jednak kandydat tej partii do komisji Leszek Aleksandrzak, nie kryjąc swoich wątpliwości, mówi nam jednocześnie, że będzie głosował za składem komisji, łącznie z posłem Macierewiczem, gdyż - jego zdaniem - partie mają prawo samodzielnie decydować o własnych kandydatach.
Wydaje się, że za kandydaturą posła Macierewicza opowie się Klub PSL. - Ja nie mam nic przeciwko - mówi nam kandydat tej partii do komisji poseł Edward Wojtas.
Według mecenasa Ireneusza Wilka, pełnomocnika rodziny Olewników, skład personalny komisji leży w gestii parlamentu. - Podobnie jak ocena składu sądu, tak ocena składu komisji, nie jest przez nas komentowana. Pozostawiamy to do uznania parlamentu. Ważne będzie upublicznienie pewnych mechanizmów, które w naszej ocenie są sprzeczne z prawem i nie służą społeczeństwu - skomentował Wilk.
PO ma reprezentować w komisji, poza Karpińskim i Olszewskim, także Marek Biernacki. PiS oprócz Macierewicza zgłosiło Zbigniewa Wassermanna.
Paweł Tunia


PO
Marek Biernacki - prawnik, poseł na Sejm III, V i VI kadencji. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (1985). Były likwidator majątku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku. Od 7 października 1999 r. do 19 października 2001 r. sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka. Od 2002 r. związany z Platformą Obywatelską.

Grzegorz Karpiński - ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1998-2002 i 2006-2007 był radnym toruńskiej rady miejskiej. Należał do Unii Wolności, następnie przystąpił do Platformy Obywatelskiej, z której ramienia w wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski.

Paweł Olszewski - studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku zarządzanie i marketing (specjalizacja - ekonomia i polityka gospodarcza). Poseł na Sejm V i VI kadencji. Jest członkiem prezydium Klubu Parlamentarnego PO, pełni funkcję skarbnika.

PiS
Antoni Macierewicz - minister spraw wewnętrznych w latach 1991-1992, od 21 lipca 2006 r. do 4 października 2006 r. i od 1 listopada 2007 r. do 16 listopada 2007 r. wiceminister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, od 4 października 2006 r. do 5 listopada 2007 r. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, poseł na Sejm RP I, III, IV i VI kadencji. Działacz opozycji demokratycznej w PRL w latach 1968-1989, współtwórca Komitetu Obrony Robotników. Likwidator WSI.

Zbigniew Wassermann - prawnik, prokurator, minister-członek Rady Ministrów, koordynator ds. służb specjalnych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego od 31 października 2005 r. do 7 września 2007 r. i od 11 września 2007 r. do 16 listopada 2007 r., poseł na Sejm IV, V i VI kadencji.

Lewica
Leszek Aleksandrzak - historyk, w latach 1998-2007 zasiadał w radzie powiatu kaliskiego, pełniąc przez dwie kadencje (od 1998 do 2006) funkcję starosty. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski z listy koalicji Lewica i Demokraci. 22 kwietnia 2008 r. został członkiem Klubu Poselskiego Lewica.

PSL
Edward Wojtas - były marszałek województwa lubelskiego, od 2007 r. poseł na Sejm. W latach 1998-2007 pełnił funkcję radnego sejmiku województwa lubelskiego.
"Nasz Dziennik" 2009-02-18

Autor: wa