Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łukaszenko wyrzuca duchownych

Treść

Siedmiu księży i pięć sióstr zakonnych musi opuścić Białoruś - taką decyzję otrzymał ks. bp Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz diecezji grodzieńskiej oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi z Państwowej Rady ds. Religii i Mniejszości Narodowych w Mińsku. Zwierzchnik białoruskich katolików otrzymał negatywną odpowiedź w związku z odwołaniem od decyzji dotyczącej przedłużenia wiz polskim duchownym pracującym na terenie diecezji.
Państwowa Rada ds. Religii i Mniejszości nie wyraziła zgody na przedłużenie wiz siedmiu księżom i pięciu siostrom zakonnym pełniącym swoją posługę na Białorusi w diecezji grodzieńskiej. Władze białoruskie po raz pierwszy podjęły taką decyzję 20 września, ale ks. bp Kaszkiewicz kilkakrotnie się od niej odwoływał, interweniując u władz na różnych szczeblach. "W zamian" za opuszczenie Białorusi przez tych duchownych biskupowi zaproponowano zaproszenie siedmiu nowych księży i pięciu sióstr z Polski, którzy - według naszych informacji - przybyli już do Mińska. Ponadto zaznaczono przy tym, że duchowni przed otrzymaniem wiz będą musieli podpisać zobowiązanie, iż w przypadku otrzymania odmowy przedłużenia wizy nie będą protestować. Ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz jeszcze raz odwoła się w związku z tą decyzją. Będzie też zabiegał, aby to Kościół mógł decydować o przebywaniu księży i sióstr zakonnych na terenie diecezji.
Sytuacja prawna Kościoła opiera się w dużej mierze na dekretach z 1918 i 1922 roku. Na ich mocy Kościół podlega kontroli państwa, co powoduje, że parafia musi być zarejestrowana przez odpowiednie organy państwowe. Wtedy w imieniu parafii występuje komitet parafialny, który między innymi nią zarządza.
Na mocy aktów prawnych z 1990 r. każdy obywatel posiada prawo wyboru przynależności do organizacji religijnej. Jednak Kościoły i organizacje religijne mają osobowość prawną dopiero po zarejestrowaniu przez odpowiednie władze, do czego wymagany jest zorganizowany komitet kościelny. Dzięki tym przemianom miejscowi księża już nie potrzebują zezwolenia Urzędu do Spraw Wyznań na działalność duszpasterską, ale niestety nie dotyczy to księży obcokrajowców. Aby wedle prawa pełnić swoją funkcję, kapłani muszą mieć pozwolenie, które zwykle otrzymują na rok.
Do Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi należy około 1,5 mln Białorusinów oraz 400 tys. Polaków z ponad 10 mln obywateli tego kraju. Działają w nim trzy diecezje katolickie: archidiecezja mińsko-mohylewska, diecezja pińska i diecezja grodzieńska.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-12-05

Autor: wa