Los Terri w rękach sądu
Treść
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush podpisał wczoraj rano przyjętą kilka godzin wcześniej przez obie izby Kongresu nadzwyczajną ustawę umożliwiającą przedłużenie życia Terri Schiavo, kobiety pozostającej w stanie śpiączki po ataku serca przed 15 laty i ciężkim uszkodzeniu mózgu. Wcześniej przedstawiciel Stolicy Apostolskiej z naciskiem podkreślił, że chora kobieta "musi być traktowana jak żywa istota ludzka".
Ustawę uchwalono prawie wyłącznie głosami republikanów przeważających w obu izbach Kongresu. W pisemnym oświadczeniu przedstawionym po złożeniu prezydenckiego podpisu na dokumencie Bush wyjaśnił, iż uprawomocnił swym podpisem "ustawę zezwalającą sądom federalnym na wysłuchanie wniosku samej Schiavo bądź przedstawionego w jej imieniu, a dotyczącego naruszenia jej praw przez ograniczenie dostępu do żywności, płynów czy pomocy medycznej mającej utrzymać ją przy życiu. (...) W takich przypadkach, gdy w grę wchodzi wiele poważnych pytań i zasadniczych wątpliwości, nasze społeczeństwo, nasze prawo i nasze sądy winny przede wszystkim brać pod uwagę kwestię [prawa do - red.] życia. Takie podejście ma kluczowe znaczenie dla osób śmiertelnie chorych jak Terri Schiavo, żyjących dzięki pomocy innych" - wyjaśnił swą decyzję amerykański prezydent.
Podpisana przez Busha ustawa, uchwalona przez obie izby Kongresu USA - Senat i Izbę Reprezentantów, przekazuje sprawę Schiavo pod jurysdykcję sądów federalnych, co pozwoli unieważnić piątkową decyzję sądu stanowego na Florydzie o odłączeniu specjalnej sondy, przez którą karmiono Terri Schiavo. Zgodnie z decyzją tego sądu w piątek wstrzymano sztuczne odżywianie kobiety. Jednak jego szybkie przywrócenie powinno umożliwić uratowanie jej życia.
W zeszłym tygodniu Stolica Apostolska z naciskiem podkreśliła, że chora kobieta "musi być traktowana jak żywa istota ludzka". Ksiądz biskup Elio Sgreccia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, oświadczył, że wstrzymanie podawania żywności i płynów byłoby "w prostej linii eutanazją". Zaś inny członek Akademii wyjaśnił, że nie można w tym wypadku mówić o uporczywej terapii, ponieważ Terri Schiavo nie jest leczona, a jedynie karmiona.
Sprawa ta w USA, gdzie ogromne znaczenie mają precedensy prawne, ma wymiar także ogólnopaństwowy. Bowiem przez libertyńskie środowiska może być wykorzystana jako sposób na legalizację eutanazji w całym kraju.
JS, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-03-22
Autor: ab