Loretańskie święto
Treść
(FOT. R. SOBKOWICZ)
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej przeżywało wczoraj święto patronalne. Podczas Mszy św. sprawowanych w domu generalnym zgromadzenia oraz w kaplicy bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego klasztoru Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie siostry dziękowały Maryi za wszelkie łaski i wstawiennictwo.
Eucharystii sprawowanej w domu generalnym zgromadzenia w Warszawie-Pradze przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Henryk Hoser. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wiele uwagi poświęcił kultowi Matki Bożej Loretańskiej, który – jak zaznaczył – ma symboliczny wymiar. – Materialnie wiąże się on z Domem Nazaretańskim i zwraca uwagę na pierwszy i najtrudniejszy dogmat maryjny, dogmat Bożej Rodzicielki – „Theotokos”, „owoc soboru efeskiego” – mówił ks. abp Hoser. Podkreślił, że Matka Boża Loretańska powinna być czczona i wspominana w całym Kościele w Polsce. Zapewnił, że będzie starał się, aby wspomnienie przypadające 10 grudnia stało się obowiązkowe we wszystkich diecezjach w kraju.
Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zwrócił także uwagę, że w kontekście kryzysów i zagrożenia rodziny, w różnych miejscach powinny znajdować się kopie Domu Nazaretańskiego. – W końcu Święta Rodzina mieszkająca w Nazarecie jest modelem dla każdej dzisiejszej rodziny – zaznaczył ks. abp Hoser.
Nadzieję, że wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej będzie obchodzone w całym Kościele, wyraził również ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w klasztorze Sióstr Loretanek w warszawskim Rembertowie. Zauważył, że inspiracją, modelem i treścią w codziennej posłudze Sióstr Loretanek jest tajemnica Zwiastowania Pańskiego. Podkreślił, że bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel zgromadzenia, również kierował się koniecznością niesienia ewangelicznego przesłania i świadczenia o miłości Chrystusa ludziom „zdezorientowanym z powodu różnych ideologii ateistycznych”. – Szczególny charyzmat, przekazany wam przez założyciela, pozostaje aktualny i cenny w także w dzisiejszym świecie – mówił ks. abp Migliore. Zwrócił uwagę, że trudności, jakie mogą napotykać Siostry Loretanki, pełniąc misję ewangelizacyjną, mogą budzić niepokój. – Tak też było w życiu Maryi – zaakcentował ksiądz arcybiskup.
Zwrócił uwagę, że praca ta wymaga dużej wrażliwości duchowej. W kontekście współczesnego społeczeństwa cyfrowego nuncjusz apostolski w Polsce mówił o ogromnej roli świadectwa. – W tym świecie zarówno chrześcijanin, który jest obecny na portalach społecznościowych, jak i ten, który pracuje w dziełach wydawniczych, jest wezwany do autentyczności życia prawdziwie zaangażowanego. Rozpowszechnianie treści religijnych musi być dzieleniem się Ewangelią przeżytą osobiście – podkreślił ks. abp Celestino Migliore.
Izabela Kozłowska
Nasz Dziennik, 11 grudnia 2014
Autor: mj