Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łopienka - najstarsza bieszczadzka cerkiew

Treść

Muzeum Historyczne w Sanoku prezentuje wystawę fotograficzną zatytułowaną "Za górą". Jest ona poświęcona historii odkrycia oraz odbudowy najstarszej bieszczadzkiej cerkwi murowanej - w Łopience koło Cisnej.

Łopienka jest maleńką osadą, która została wyludniona po II wojnie światowej. Jednak w wieku XVIII miejscowość ta przeżywała czasy świetności i była znana w całej ówczesnej Galicji. W tej wsi, lokowanej na początku XVI w., rodzina Strzeleckich, właścicieli osady, ufundowała w roku 1757 cerkiew pw. św. Paraskewy. Co roku na odpust 13 lipca przyjeżdżali tu pielgrzymi nawet z Rzeszowa i Krakowa.
Po II wojnie światowej, wraz z wysiedleniem mieszkańców, Łopienka i cerkiew popadły w ruinę. Jednak od lat 80. XX w. zaczął się okres odbudowy świątyni - do Łopienki zaczęło powracać życie i nadzieja.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, Towarzystwo Karpackie oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Zwiedzać ją można w sanockim muzeum jeszcze przez czerwiec i lipiec, w następujących dniach: poniedziałek (8.00-10.00), wtorek i środa (9.00-17.00) oraz w pozostałe dni tygodnia (9.00-15.00).
o. Witold Pobiedziński
Nasz Dziennik 9-06-2004

Autor: DW