Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łódzki jubileusz

Treść

90. rocznicę utworzenia diecezji świętował w sobotę Kościół łódzki. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił ks. kard. Józef Glemp. W uroczystościach uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, biskupi z Kościołów lokalnych, które były związane w ramach metropolii z diecezją łódzką, biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, licznie zgromadzeni wierni z całej archidiecezji wraz ze swymi duszpasterzami.
Na początku Mszy św. metropolita łódzki ks. abp Władysław Ziółek przypomniał historię łódzkiego Kościoła, który - podkreślił - szczególnie dotkliwie odczuł czas wojny i komunistycznego totalitaryzmu. - Ginie 150 łódzkich kapłanów, co stanowi prawie 40 procent ogółu księży w diecezji. Wojna się kończy, ale rozpoczyna się nowy totalitaryzm - przypomniał, zwracając uwagę, że w myśl planów Łódź miała stać się miastem czerwonym, a więc w pełni skomunizowanym.
Trudne czasy okupacji i komunizmu w swojej homilii wspominał też ks. abp Józef Glemp. Jednak - jak zaznaczył - Kościół łódzki przeżywał także chwile wielkiej radości i łaski: dwukrotną peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i wizytę Jana Pawła II.
Diecezję łódzką z zachodniej części archidiecezji warszawskiej erygował Benedykt XV bullą "Christi Domini".
10 grudnia 1920 r. jej ordynariuszem został proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi ksiądz prałat Wincenty Tymieniecki.
ks. Mariusz Wojturski, Łódź
Nasz Dziennik 2010-12-13

Autor: jc