Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II
Treść
Po raz drugi obchodzimy dziś liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jest to także rocznica inauguracji jego pontyfikatu, która miała miejsce 22 października 1978 roku.
To wyjątkowy dzień, w którym znów staje koło nas papież, który prowadził Kościół przez 27 lat – mówi ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
– Ojciec Święty pokazywał drogę wszystkim ludziom, jak iść, żeby budować pokój, zgodę, miłość i pokazywał przede wszystkim to, co dla nas wierzących jest najważniejsze, że Ewangelia Chrystusa ciągle jest aktualna dla wszystkich. Nie siła, przemoc, gwałt, ale miłość, przebaczenie, program ewangeliczny, program błogosławieństw – błogosławieni ubodzy w duchu, błogosławieni cisi, błogosławieni pokój czyniący. Można powiedzieć, że to był papież pielgrzym i taki pozostał. On wyznaczył drogę dla swoich następców – dla papieża Benedykta i Franciszka – tłumaczy ks. prof. Jan Machniak.
* * *
Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku. W wieku dziewięciu lat stracił matkę, a mając dwadzieścia jeden – ojca. W roku 1938 podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie okupacji angażował się w pracę aktorską w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym. W tym czasie powstało również wiele jego utworów poetyckich. Początkowo pracował w kamieniołomie w Zakrzówku, później w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim.
1942 to rok, w którym Wojtyła wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Równocześnie rozpoczął także w konspiracji naukę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od wybuchu Powstania w 1944 roku do końca wojny, jako przyszły kapłan, mieszkał w pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy otrzymał 1 listopada 1946 roku.
15 listopada 1946 roku wyjechał do Rzymu na studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum, które ukończył dwa lata później, otrzymując dyplom summa cum laude.
Pierwszą parafią, do której został skierowany, aby pełnić posługę kapłańską, była Niegowić. Później został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie.
Tytuł doktora teologii uzyskał w 1948 roku. Lata 1951-1953 to czas, w którym podjął się pisania pracy habilitacyjnej. Nie otrzymał jednak tytułu docenta, gdyż Ministerstwo Oświaty odrzuciło jego pracę. W roku 1956 objął katedrę etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Biskupem pomocniczym Krakowa i biskupem tytularnym Umbrii Karol Wojtyła został w 1958 roku. 30 grudnia 1963 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Kardynałem został cztery lata później.
Po śmierci papieża Jana Pawła I został wybrany na papieża. Wyboru dokonano 16 października 1978 roku. Papież – Polak przyjął imię Jan Paweł II. Uroczysta inauguracja pontyfikatu nastąpiła 22 października.
Pontyfikat papieża Jana Pawła II trwał ponad 26 lat. W trakcie jego trwania papież mianował 232 kardynałów, ogłosił 1318 błogosławionych i 478 świętych. Napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie.
3 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ocalenie od śmierci zawdzięczał Matce Bożej Fatimskiej, której rocznicę objawień obchodzono w dniu zamachu na jego życie.
Jan Paweł II odszedł do Pana 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.
1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Kanonizacji papieża – Polaka dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku.
RIRM/brewiarz.pl
Źródło: radiomaryja.pl, 22 października 2015
Autor: mj