Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Listy na finiszu

Treść

Wiadomo już, że spośród 133 komitetów wyborczych utworzonych przez partie polityczne lub grupy obywateli 12 wystawi swoich kandydatów na listach we wszystkich 41 okręgach wyborczych. O ostatecznej liczbie komitetów ogólnopolskich zdecyduje jednak najbliższe 10 dni.

Spośród 33 komitetów wyborczych powołanych przez partie polityczne i zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej - listy w całej Polsce wystawi, jak wszystko na to wskazuje, tylko 12. 11 spośród nich zgłosiło listy kandydatów w co najmniej 21 okręgach, w każdym z nich poparte 5 tysiącami podpisów, co uprawnia do rejestracji list także w pozostałych okręgach bez konieczności zbierania podpisów (art. 142 ordynacji wyborczej). Wczoraj upłynął termin wydawania przez Państwową Komisję Wyborczą zaświadczeń w tej sprawie. Na liście komitetów, które otrzymały zaświadczenie, nie ma Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.
- KW PiS nie musiał występować do PKW o takie zaświadczenie, ponieważ zebraliśmy wystarczającą liczbę podpisów we wszystkich okręgach, a nie tylko w wymaganej połowie - wyjaśnił pełnomocnik wyborczy PiS Tomasz Dudziński. Krajowe Biuro Wyborcze nie ma na razie na ten temat zbiorczych informacji.
Najwcześniej, bo już 9 sierpnia - zaświadczenie o rejestracji list w co najmniej 21 okręgach otrzymała Liga Polskich Rodzin, dwa dni później - Polska Partia Pracy, a po kolejnych dwóch dniach - Polska Partia Narodowa. Pozostałe komitety wyborcze wystąpiły o zaświadczenia w ostatniej chwili, tj. 16 sierpnia - w dniu upływu terminu. Otrzymały je kolejno - Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska RP, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracja Polska, Platforma Obywatelska Janusza Korwina-Mikkego, Partia Demokratyczna demokraci pl., Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej i Ruch Patriotyczny.
- Procedura rejestracji jest w toku. Ostateczna liczba komitetów ogólnopolskich znana będzie za mniej więcej 10 dni - powiedział "Naszemu Dziennikowi" specjalista z Krajowego Biura Wyborczego Marcin Lisiak. W ciągu 3 dni komitety, którym odmówiono rejestracji list kandydatów popartych podpisami, mogą wnosić do PKW odwołania od decyzji okręgowych komisji wyborczych, o ile odmowa rejestracji nastąpiła z innych przyczyn niż brak wymaganej liczby podpisów (art. 147 ordynacji wyborczej). Decyzja PKW jest w tym wypadku ostateczna. W razie zakwestionowania podpisów - postanowienia okręgowych komisji wyborczych mogą być zaskarżone do sądu. Jak pokazuje praktyka, zarejestrowanie list we wszystkich 41 okręgach wyborczych jest podstawowym warunkiem przekroczenia przez dany komitet 5-procentowego progu poparcia, co uprawnia do udziału w podziale mandatów. Dla koalicji wyborczych próg wynosi 8 procent.
Według nieoficjalnych informacji - protest wyborczy złoży najprawdopodobniej KW "Dom Ojczysty", który zarejestrował listy w 20 okręgach, a w 21. - w Katowicach - spotkał się z odmową rejestracji. Nie udało nam się jednak, mimo kilkakrotnych prób, skontaktować z pełnomocnikiem tego komitetu - Haliną Szustak, w celu uzyskania oficjalnej wypowiedzi.
Oprócz 33 komitetów wyborczych powołanych przez partie polityczne,
25 września stanie też w szranki wyborcze 100 komitetów zawiązanych przez grupy wyborców. Większość ma charakter lokalny, tzn. zamierza wystawić listy kandydatów w jednym lub kilku okręgach. Kilkanaście komitetów zawiązało się wyłącznie w celu wypromowania swojego kandydata do Senatu.
Małgorzata Goss

"Nasz Dziennik" 2005-08-18

Autor: ab