Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Listy królów oddane muzeum

Treść

140 muzealnych eksponatów o łącznej wartości około 5 mln dolarów po kilkudziesięciu latach powróciło do Muzeum Polskiego w Chicago. Wśród nich są m.in. ordery, medale i listy polskich królów.

Skradzione w latach 70. i 80. eksponaty przekazali wczoraj na ręce zarządu Muzeum Polskiego w Chicago przedstawiciele tamtejszego wydziału Federalnego Biura Śledczego (FBI). Obiekty te pracownikom komórki FBI ds. przestępczości związanej z dziełami sztuki udało się odzyskać podczas ubiegłorocznej akcji. Na ślad unikatowych przedmiotów natrafiono dzięki informacji jednego z antykwariuszy - Harlana Berka, do którego jesienią 2011 roku zgłosiły się dwie osoby chcące sprzedać historyczne dokumenty. Mężczyzna ustalił, że zaoferowane mu dokumenty pochodzą ze skradzionej ekspozycji Muzeum Polskiego w Chicago, i zgłosił to na policję, która następnie przekazała sprawę agentom FBI.
Ich akcja zakończyła się odnalezieniem łącznie 140 eksponatów, wśród których znajdują się m.in. listy do i od polskich królów z XVIII i XIX wieku oraz Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, a także listy prezydentów amerykańskich dotyczące spraw polskich. Są wśród nich również ordery i medale, rysunki, szkice oraz ciekawe materiały z okresu propagandy hitlerowskiej przeciwko Polsce i telegramy z okresu II wojny światowej, które zostały wyniesione z Muzeum Polskiego przez jednego z ówczesnych pracowników tej placówki. Ich wartość szacuje się na blisko 5 mln dolarów. Część odzyskanych eksponatów została w środę zaprezentowana podczas specjalnej konferencji prasowej w siedzibie chicagowskiego oddziału FBI. Jak informują amerykańskie media, bezcenne eksponaty znajdowały się w Chicago, w piwnicy jednego z tamtejszych domów.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Piątek, 22 czerwca 2012, Nr 144 (4379)

Autor: au