Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Listę sprzedał oficer KGB

Treść

Przekazane w 2003 r. Niemcom przez rząd Stanów Zjednoczonych cenne materiały wywiadowcze zawierające m.in. listę byłych agentów enerdowskiej służby bezpieczeństwa zostały sprzedane Amerykanom przez oficera KGB. Jeszcze do niedawna sądzono, że mógł to uczynić pracownik wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa Stasi.
Tygodnik "Der Spiegel" poinformował w najnowszym wydaniu, że obszerna dokumentacja zawierająca listę 1500 agentów enerdowskich tajnych służb Stasi działających na terenie RFN do końca 1989 r. oraz nazwiska ponad 10 tys. tajnych współpracowników Stasi w NRD została sprzedana amerykańskiemu wywiadowi CIA przez jednego z oficerów KGB za 75 tys. dolarów. Oficer ten w 1992 r. nawiązał kontakt z jedną z ambasad amerykańskich na terenie Europy Wschodniej, po czym sprzedał całą dokumentację. Jej część opatrzoną kryptonimem "Rosenholz" (drzewo różane) została przekazana Niemcom dopiero w marcu 2003 r., o co rząd w Berlinie do tej pory ma pretensje do amerykańskiego wywiadu.
Zdaniem wielu specjalistów, zarówno amerykańskich, jak i niemieckich, materiały zawarte w dokumentacji "Rosenholz" są jednym z najcenniejszych źródeł, na podstawie których można ujawnić wielu groźnych agentów byłej Stasi. Dzięki nim amerykańskie służby wywiadowcze zidentyfikowały kilku groźnych agentów Stasi, którzy pracowali dla NRD w strukturach NATO. W ten sposób m.in. zidentyfikowano ważnego szpiega o pseudonimie "Topaz".
Waldemar Maszewski, Hamburg

"Nasz Dziennik" 2005-04-19

Autor: ab