Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"List stu" przeciw aborcji

Treść

Stu eurodeputowanych podpisało się pod listem wystosowanym do przewodniczącego litewskiego Sejmu, w którym wspierają projekt ustawy zakazującej aborcji w tym kraju. List powstał z inicjatywy polsko-litewskiej. Jego twórcą jest poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, Konrad Szymański, oraz pierwszy prezydent Litwy po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1990 r., obecnie zaś poseł - Vytautas Landsbergis. Po raz pierwszy udało się doprowadzić do powstania takiej inicjatywy w Parlamencie Europejskim.



Podpisani pod listem posłowie zwrócili uwagę na fakt, iż obrona i wzmacnianie ochrony życia poczętych dzieci nie jest sprzeczne z obowiązującym w Unii prawem. Według obowiązującej od czasów sowieckich ustawy, bez najmniejszych problemów można było zabić nienarodzone dziecko do 12. tygodnia życia. Nowe prawo ma wprawdzie zagwarantować ochronę dzieci poczętych, jednak przewiduje kilka wyjątków od zakazu przerywania ciąży. Nie będzie on dotyczył sytuacji, gdy zagrożone jest życie i zdrowie matki lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. W ustawie zapowiada się także pociąganie do odpowiedzialności lekarzy dokonujących nielegalnych zabiegów przerywania ciąży. Do wystosowania takiego projektu zmusiła litewski rząd krytyczna sytuacja demograficzna. Ostatnimi laty drastycznie spada liczba narodzin, przy jednoczesnym wzroście liczby dokonywanych aborcji.
Pod listem podpisało się stu parlamentarzystów z 19 krajów Unii Europejskiej, reprezentujących 4 grupy polityczne (prawicę, chadecję, liberałów i niezrzeszonych). Najliczniejszą grupę stanowią posłowie z Polski (38), Włoch (15) i Niemiec (10).
- Ustawę grupa posłów sporządziła przed trzema laty, w hołdzie zmarłemu Papieżowi Janowi Pawłowi II - przypomniał w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" przewodniczący Akcji Wyborczej na Litwie, a zarazem poseł do litewskiego Sejmu Waldemar Tomaszewski. - Z zamierzenia ma ona być wypełnieniem papieskiego przesłania - dodał.
- Ustawa była blokowana przez półtora roku przez Komitet Prawa. Dopiero powtórne jej rozpatrzenie przez Komisję Praworządności i przegłosowanie jednym głosem spowodowało jej uaktualnienie. W grudniu ubiegłego roku odbyło się pierwsze czytanie, w którym 26 posłów opowiedziało się za, 13 było przeciwko, a 8 wstrzymało się od głosu. Komisja Praw Człowieka zaaprobowała głosowanie i obecnie projekt ustawy czeka na kolejne czytanie. - przypomniał Tomaszewski. Ustawa litewska została oparta na zapisach w polskiej ustawie. Jeśli uda się ją przyjąć, Litwa będzie czwartym krajem Wspólnoty, zaraz po Polsce, Irlandii i Malcie, w którym obowiązywać będzie przynajmniej częściowy zakaz zabijania nienarodzonych dzieci.
Marta Ziarnik
"Nasz Dziennik" 2008-06-05

Autor: wa