Przejdź do treści
Przejdź do stopki

List otwarty

Treść

Warszawa, 27 września 2007 r.

List otwarty
Pan
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Lech Kaczyński

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

My, Polacy, przywiązujemy najwyższą wagę do słów: Bóg - Honor - Ojczyzna. Honor jest tu na godnym, drugim miejscu.
Przyrzeczenia, wypowiadane przez osoby piastujące najwyższe urzędy w Państwie Polskim, powinny być, ze swej natury, dotrzymywane. Szczególnie odnosi się to do sfery ducha Narodu, jakim jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni ludobójstwa, dokonanego przez niemieckiego okupanta w Obozie Zagłady KL Warschau.
W swoim wywiadzie dla "Naszego Dziennika" we wrześniu 2005 r. uznał Pan, Panie Prezydencie, w pełni stan faktyczny zbrodniczej działalności Niemców w Obozie KL-Warschau, w którym wymordowano około 200 tys. Polaków. I co najistotniejsze, nie przewidywał Pan, jako ustępujący Prezydent Warszawy, problemu z wybudowaniem pomnika Ofiarom tegoż obozu, bo formalnych przeszkód być nie mogło:
- Była przecież Uchwała Sejmu RP z dnia 27 lipca 2001 r., uznająca, że w okresie od 1942 r. do 1944 r. w obozie koncentracyjnym KL-Warschau, składającym się z pięciu lagrów, zlokalizowanych w trzech dzielnicach Warszawy, zamordowano ok. 200 tys. Polaków.
Uchwała ta obligowała władze Warszawy do wybudowania tym ofiarom Pomnika:
- W marcu 2004 r. Rada Warszawy podjęła Uchwałę o lokalizacji Pomnika Ofiar KL-Warschau na skwerze im. Alojzego Pawełka, obligującą Prezydenta Warszawy do jej wykonania, tj. do wybudowania Pomnika.
- Był też oczywiście rozstrzygnięty konkurs na projekt Pomnika.
- Ponadto w budżecie Stolicy przewidziano fundusze na prace wstępne.
- Również Instytut Pamięci Narodowej, na podstawie przeprowadzonych badań, opublikował w dniu 26 października 2006 r. oficjalne stanowisko, uznające dotychczasowe wyniki badań w sprawie KL-Warschau i uznał za konieczne wybudowanie Pomnika Ofiarom KL-Warschau.

Wobec powyższych faktów niezrozumiała jest dla nas odmowa Prezydenta Warszawy, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, na wybudowanie Pomnika na skwerze Alojzego Pawełka:
Po pierwsze - pod tę lokalizację na skwerze A. Pawełka rozpisany był konkurs na projekt Pomnika.
Po drugie - miejsce na tym skwerze było wielokrotnie konsultowane i uzyskało pełną akceptację ze strony władz Dzielnicy Wola.
Po trzecie - skwer A. Pawełka leży na terenie byłego Obozu KL-Warschau.
Po czwarte - lokalizacja Pomnika na skwerze A. Pawełka została zatwierdzona uchwałą Rady Warszawy w marcu 2004 roku.
Zamiast więc realizacji uchwał władz państwowych i samorządowych przez Prezydenta Warszawy, dotyczących budowy Pomnika Ofiar KL-Warschau, ustawicznie generowane są różnego rodzaju przeszkody.
Zadziwia zatem fakt, że władze Warszawy okazały się bardzo hojne dla projektu budowy w Warszawie Muzeum Historii Żydów w Polsce, na które przyznano z budżetu państwowego i samorządowego dziesiątki milionów złotych oraz obszerny teren pod jego budowę. Czyżby zatem w Polsce wprowadzono segregację na obywateli pierwszej i drugiej kategorii?
Jawi się pytanie, czy dla poległych Polaków, którzy bohatersko walczyli o wolność Ojczyzny i godność ludzką, miałoby zabraknąć miejsca na symboliczne złożenie prochów i Pomnik?
Prosimy, aby Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zechciał rozważyć zaistniałą sytuację nierespektowania Uchwały Sejmu RP i Uchwały Rady Warszawy w sprawie budowy Pomnika Ofiar KL-Warschau.
Na jakiej więc podstawie Prezydent Warszawy ignoruje powyższe uchwały?
Prosimy zatem o skuteczną interwencję i pomoc w realizacji przyjętych uchwał.
Ufamy, że Pan Prezydent, pomny złożonych obietnic we wrześniu 2005 r. w sprawie budowy Pomnika Ofiar Obozu KL-Warschau, zechce wesprzeć nasze starania o zbudowanie Pomnika po 63 latach od wyzwolenia Obozu.
Uważamy, że społeczeństwo Warszawy, Miasta Nieujarzmionego, byłoby wielce usatysfakcjonowane, gdyby Pan Prezydent objął honorowy patronat nad zbudowaniem Pomnika Ofiarom Obozu Zagłady KL-Warschau.
Powinniśmy mieć tę świadomość, że "Naród, który zapomina o swoich bohaterach, nie jest godny miana narodu cywilizowanego"!
Załączamy najlepsze pozdrowienia i życzenia zdrowia oraz satysfakcji z dokonań dla dobra Ojczyzny.
Z najwyższym szacunkiem
Prezes i Zarząd
Komitetu Budowy Pomnika
Ofiar KL-Warschau
Jan Rudziński
Zenon Karpiński
Małgorzata Rutkowska
Janusz Kosson
Jerzy Zagórski

"Nasz Dziennik" 2007-10-08

Autor: wa