List Episkopatu Polski na Święto Nawrócenia św. Pawła
Treść
"Najbardziej skutecznym sposobem głoszenia Słowa Bożego jest świadectwo życia. Mimo to nie można lekceważyć bezpośrednich form przekazywania Słowa Bożego, jakimi są między innymi: katechizacja czy osobiste rozmowy" - zwrócili na to uwagę polscy księża biskupi w liście pasterskim na święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła (25 stycznia). Z racji że wypada ono w tym roku w niedzielę, Stolica Apostolska - w związku z Rokiem św. Pawła - specjalnym dekretem zezwoliła na celebrację tego święta w dzień Pański, tak że w poszczególnych kościołach można będzie celebrować jedną Mszę św. według formularza "Na Nawrócenie św. Pawła, apostoła", znajdującego się w Mszale rzymskim.
Episkopat Polski w liście pasterskim pt. "Św. Paweł - sługa i apostoł Słowa Bożego" zaprasza do spojrzenia na życie Apostoła Narodów i jego misję, a w tym kontekście także na nasze życie i zadania ewangelizacyjne. Pasterze Kościoła w Polsce przypominają drogę nawrócenia, jaką przebył Szaweł z Tarsu: z człowieka, który z faryzejską gorliwością niszczył Kościół, stał się gorliwym głosicielem Ewangelii i krzyża Chrystusowego. Księża biskupi zwracają uwagę, że w swoich listach św. Paweł wielokrotnie przypominał, iż nawrócenie jest łaską oraz że zakłada wysiłek nawróconego, by porzucił złe postępowanie i wszedł na drogę prawości. "Z nauczania św. Pawła wynika, że nawrócenie, rozumiane jako proces, ma zawsze dwa wymiary: negatywny - odwrócenie się od zła, i pozytywny - zwrócenie się ku dobru. Chrześcijanin musi porzucić starego człowieka, a przyoblec się w nowego na miarę samego Chrystusa (por. Ef 4, 22-24). Bo na tym polega tajemnica i istota życia chrześcijańskiego - każdy ochrzczony i bierzmowany powinien na drodze wierności powołaniu upodabniać się do Chrystusa, Syna Bożego", czytamy w liście.
Księża biskupi podkreślają, że św. Paweł głoszenie Dobrej Nowiny uważał za najważniejsze zadanie ucznia Jezusa. Przypominają też, iż głoszenie Słowa wymaga prorockiego zapału, entuzjazmu i odwagi. Wzywają wszystkich, aby w trwającym Roku św. Pawła częściej sięgali po Biblię i z większym zaangażowaniem czytali oraz słuchali Słowa, które Bóg do nas kieruje. "Wszystkich wiernych zachęcamy do wspólnotowego i indywidualnego czytania i rozważania Słowa Bożego. Pięknym i owocnym zwyczajem byłaby lektura Pisma Świętego w gronie rodziny. Dzięki niej Słowo Boże stałoby się zaczynem duchowej przemiany rodzin, zwłaszcza tych, które potrzebują światła, by rozwiązać trapiące je problemy, by odpowiedzieć na nurtujące pytania i wskazać drogę postępowania", napisali księża biskupi.
SJ
"Nasz Dziennik" 2009-01-21
Autor: wa