Liberalizacja, terroryzm i ptasia grypa
Treść
Liderzy krajów Azji i Pacyfiku uzgodnili na dorocznym szczycie, zakończonym w sobotę w południowokoreańskim mieście Pusan, poparcie dla rokowań na temat liberalizacji handlu światowego. Potępili oni także terroryzm i obiecali współpracę w walce z ptasią grypą.
W dokumencie końcowym, przyjętym na zakończenie 13. szczytu forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), uczestniczący w obradach przywódcy 21 krajów zapewnili o "stanowczym poparciu" dla rokowań gospodarczych prowadzonych w ramach tzw. rundy negocjacji handlowych z Dauhy pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Poparli też projekt zniesienia barier handlowych między krajami APEC, w tym planowaną redukcję kosztów transakcji o 5 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.
Uczestnicy szczytu, wśród których byli także prezydenci USA, Rosji i Chin oraz premier Japonii, wyszli też z inicjatywą ochrony własności intelektualnej, zapowiadając, że będą działać przeciwko podrabianiu markowych towarów oraz wypuszczaniu pirackich nagrań i oprogramowania.
W ramach nowej inicjatywy dotyczącej walki z ptasią grypą obiecali otwartość i wymianę informacji. Na początek przyszłego roku zapowiedzieli zorganizowanie ćwiczeń symulacyjnych, mających sprawdzić gotowość do działań w regionie w razie wybuchu pandemii.
Potępiając terroryzm, przywódcy z APEC zapewnili, że będą dążyć do likwidacji ugrupowań terrorystycznych i przeciwdziałać zagrożeniom ze strony broni masowego zniszczenia.
Prezydent Korei Południowej Ro Mu Hiun powiedział dziennikarzom, że sprawa północnokoreańskiego programu nuklearnego niepokoi nie tylko jego kraj, ale całą Azję Północno-Wschodnią. Obiecał, że jeśli impas zostanie przełamany, tzn. jeśli uda się przekonać Koreę Północną, by poniechała dążeń do uzyskania broni nuklearnej, nastąpi rozwój współpracy gospodarczej między państwami koreańskimi.
Do APEC, działającego od 1989 r., należą: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Tajlandia, Tajwan, USA i Wietnam. Produkcja dóbr i usług państw APEC stanowi połowę produkcji światowej; wartość wymiany handlowej - 47 proc. światowego handlu.
KWM, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-11-21
Autor: mj