Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lewica forsuje w PE antyludzkie przepisy

Treść

Parlament Europejski może wkrótce przyjąć skandaliczne przepisy zezwalające na wykorzystanie przez firmy farmaceutyczne preparatów, których produkcja prowadzi do niszczenia ludzkiego życia, a nawet tworzenie zmutowanych zarodków zwierzęco-ludzkich. Komisja Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego odrzuciła wczoraj poprawki, których celem było wprowadzenie ograniczeń w tej dziedzinie w unijnym ustawodawstwie. Tym samym odrzuciła stanowisko Komisji Prawnej, która przyjęła odpowiednie poprawki pod koniec ubiegłego roku.
Grudniowy sukces Komisji Prawnej, której udało się przeprowadzić stanowisko zalecające wyłączenie z autoryzacji europejskiej niektórych produktów medycznych, został wczoraj głosami 40 europarlamentarzystów zniweczony. Zasiadający w Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego posłowie centroprawicy chcieli, by na rynku europejskim istniał zakaz zarówno produkowania, jak i sprzedaży preparatów, których produkcja zakłada niszczenie ludzkiego życia, komercjalizację fragmentów ludzkiego ciała i powoływanie zarodków zwierzęco-ludzkich (hybryd i chimer).
Okazało się jednak, że ich poglądy znajdują się w mniejszości. - Jestem zadowolony, że ponad 25 posłów tej komisji zdecydowało się bronić życia. Okazało się to jednak niewystarczające, by odrzucić bardzo fanatyczną postawę lewicy, która zgromadziła na sali ok. 40 głosów. Terapie zaawansowane mogą się rozwijać bez wkraczania na teren tak dramatycznych kontrowersji etycznych. Nauka oferuje alternatywy. Od nas tylko zależy, czy wielkie strumienie pieniędzy firm farmaceutycznych popłyną w stronę nadużyć na wielką skalę. Mam nadzieję, że uda się powstrzymać ten trend na sesji plenarnej oraz w rozpoczętych już pracach na poziomie Rady UE - podkreślił poseł do PE z ramienia PiS Konrad Szymański, który reprezentował Grupę UEN na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego.
Pod koniec 2006 roku udało się przeforsować zapis, zgodnie z którym produkty pochodzące z ludzkich komórek zarodkowych, powodujące zmianę tożsamości genetycznej linii zarodkowej człowieka czy uzyskiwane z hybryd ludzko-zwierzęcych lub chimer (wyjątek: zezwala się na transplantację zwierzęcych komórek lub tkanek do organizmu ludzkiego w celach terapeutycznych, tj. na ksenotransplantację), nie będą mogły uzyskać europejskiego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wczoraj jednak stanowisko to zostało odrzucone. Jak podkreśla poseł Szymański, oznacza to, że zbliżająca się lutowa sesja plenarna PE będzie areną poważnego sporu etycznego na tle dopuszczalnych na rynku UE terapii medycznych.
AMJ
"Nasz Dziennik" 2007-01-31

Autor: wa