Letnie Grand Prix w skokach narciarskich

Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał w czwartek konkurs letniego Grand Prix we włoskim Pragelato. W drugim skoku, uzyskując odległość 143,5 m, ustanowił rekord obiektu. Adam Małysz zajął trzecią lokatę. Na drugiej pozycji uplasował się Austriak Thomas Morgenstern. Maciej Kot sklasyfikowany został na 20. miejscu, a Kamil Stoch na 29.

Wieczorny konkurs w Pragelato był bardzo emocjonujący, szczególnie w drugiej serii finałowej, gdy dwóch zawodników - najpierw Austriak Thomas Morgenstern, a tuż po nim jego rodak Gregor Schlierenzauer, ustanawiało rekordy obiektu. Po pierwszej serii liderem był Norweg Roar Ljoekelsoey po skoku na odległość 133 m. Adam Małysz zajmował czwarte miejsce - 131,5 m. Drugi był Gregor Schlierenzauer - 133 m, a trzeci Thomas Morgenstern - 131,5 m.
Z Polaków do serii finałowej zakwalifikowali się, obok Małysza, Maciej Kot, skacząc 126 m (17. miejsce), i Kamil Stoch - 124,5 m (24.). Z rywalizacji odpadł Piotr Żyła, który wylądował na 122,5 m, co było 37. rezultatem w pierwszej serii. W drugiej części konkurencji emocje zaczęły się po skoku Szwajcara Simona Ammanna, który wylądował na 137,5 m i objął prowadzenie w konkursie. Doskonałe przygotowanie do sezonu w kilka minut po nim zaprezentował Niemiec Martin Schmitt, uzyskując 141,5 m i wyrównując rekord obiektu. To jednak nie był koniec emocji. Adam Małysz w dobrym technicznie skoku osiągnął 139 m i objął prowadzenie. Tuż po Polaku startował Thomas Morgenstern zajmujący po 1. serii trzecią lokatę. Mistrz olimpijski z Turynu wylądował na 143 m i ustanowił rekord obiektu w Pragelato. Jego posiadaczem był jednak bardzo krótko.
Po Morgensternie jego rodak Gregor Schlierenzauer oddał skok o pół metra dłuższy i to on został nowym rekordzistą. Lider po pierwszej serii - Norweg Roar Ljoekelsoey, nie zdołał dorównać rekordowym odległościom dwójki młodych Austriaków. W drugiej serii oddał taki sam skok jak w pierwszej - 133 m, i w klasyfikacji generalnej spadł na piąte miejsce. Maciej Kot w drugim skoku wylądował na 128,5 m i zajął w konkursie 20. pozycję. Kamil Stoch nie poprawił wyniku z pierwszej serii, w której miał 124,5 m. W drugiej uzyskał o dwa metry mniej i ostatecznie zajął 29. miejsce.
Na czele klasyfikacji letniego Grand Prix po trzech konkursach są Małysz i Morgenstern, mając po 220 pkt.
Następny konkurs odbędzie się dziś (18 sierpnia) w szwajcarskim Einsiedeln.