Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lekcje żywej historii

Treść

- Druga wojna światowa tym różniła się od innych wojen, że oprócz działań militarnych biologicznie niszczono ludzi z krajów podbitych - powiedziała na spotkaniu z niemiecką młodzieżą gimnazjalną w Berlinie Barbara Paciorkiewicz, która była jednym z kilkudziesięciu tysięcy dzieci polskich poddanych procesowi germanizacji. Lekcje z udziałem osób pokrzywdzonych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej zorganizowała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przy współpracy z niemieckimi partnerami.
- Najgorszy system, jaki wymyślono, to było zabieranie narodowi dzieci, chodziło o to, aby zniszczyć podbity naród - tymi słowami rozpoczęła swoją przejmującą opowieść wśród niemieckiej młodzieży Barbara Paciorkiewicz. Po śmierci matki tuż po wybuchu wojny jako czteroletnie dziecko trafiła w 1942 r. do ośrodka germanizacyjnego. Dopiero w wieku 10 lat dowiedziała się, że jest Polką i powróciła do kraju.
Udział ofiar II wojny światowej w lekcjach w szkole docenia sekretarz stanu ds. kultury Andre Schmitz landu berlińskiego, który powiedział, że ich świadectwo jest bardzo ważne dla uczniów. - Najważniejsza w przekazywaniu tej wiedzy jest obecność - zaznaczył.
Zenon Baranowski, Berlin
"Nasz Dziennik" 2007-05-09

Autor: wa

Tagi: II wojna światowa