Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lekcja patriotyzmu

Treść

W dniach 16-17 bm. na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbędzie się II edycja Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Kresowej Pieśni Patriotycznej. Honorowy patronat nad imprezą, która zgodnie z ideą przewodnią ma budzić wśród młodego pokolenia ducha patriotyzmu, objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się przed dwoma laty, jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 20 lat (solistów, zespołów śpiewaczych, zespołów muzycznych i chórów) z Polski i zagranicy ze szkół z polskim językiem nauczania lub działających w zespołach przy polskich placówkach kultury. W czasach, kiedy słowo patriotyzm często próbuje się wymazać ze słownictwa polskiego, organizowanie tego typu imprez ma szczególne znaczenie. Dlatego, jak twierdzi Renata Nowakowska, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki, głównego organizatora imprezy, stanowi ona próbę ocalenia od zapomnienia tego wszystkiego, co wiąże się z naszą historią, tradycją, kulturą - zwłaszcza kresową. - W ten sposób chcemy dotrzeć do dzieci i młodzieży kresowej, które mówią w języku polskim i pracują w ośrodkach polskich czy też szkołach, po to, by tak naprawdę nauczyć ich patriotyzmu. Cały festiwal ma być dla uczestników niejako lekcją patriotycznych postaw. Chcemy pokazać młodzieży, że patriotą można być także dzisiaj poprzez aktywność i sumienne wypełnianie swoich codziennych obowiązków - wyjaśnia dyrektor Renata Nowakowska.
Pieśni patriotyczne przez wieki zakorzenione w tradycji Narodu Polskiego zagrzewały do walki w obronie Ojczyzny, dziś z kolei przypominają najpiękniejsze karty naszej historii, jednocząc wokół zawartych tam treści, zachęcając do kultywowania tradycji przodków. - Chcemy pokazać młodzieży, że pieśń patriotyczna jest czynnikiem motywującym, utrwalającym naszą wiedzę o Polsce, o naszym języku, kulturze, obyczajach, które warto nosić w sercu i propagować - uważa dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki. Przegląd, w którym udział weźmie młodzież o polskich korzeniach zamieszkała w Polsce Południowo-Wschodniej, z Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Słowacji, ma na celu odkrycie i na nowo nadanie znaczenia takim słowom, jak: patriotyzm, Ojczyzna, honor, które w obecnej rzeczywistości często stają się pusto brzmiącymi hasłami, które próbuje się zaszeregować wyłącznie do przeszłości. W opinii organizatorów, prawidłowe pojęcie patriotyzmu pozwala kształtować postawy młodzieży i przygotowywać ją do przyszłych, odpowiedzialnych zadań. Dla młodzieży powinna to być doskonała praktyczna lekcja historii, inna i ciekawsza od podręcznikowych opracowań.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2006-09-15

Autor: wa