Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lekcja historii i patriotyzmu

Treść

W 350. rocznicę bitwy o Sandomierz, która miała miejsce w czasie potopu szwedzkiego wiosną 1656 r., zorganizowana została na sandomierskim Zamku Kazimierzowskim - w głównym miejscu wydarzeń - interesująca sesja naukowa. Jej realizatorami byli: Sandomierski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Urząd Miejski, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Tło historyczne i przebieg wydarzeń sprzed 350 lat przedstawił prof. dr hab. Marek Wagner z Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Profesor opisał przebieg walk polsko-szwedzkich w widłach Wisły i Sanu, ze szczególnym uwzględnieniem działań w okolicach Sandomierza.
W oparciu o szwedzkie i niemieckie źródła ikonograficzne z XVII w. oblężenie wojsk Karola X Gustawa w widłach Wisły i Sanu zobrazował Karol Łopatecki z Uniwersytetu Białostockiego. Wojska szwedzkie, choć składały się z doświadczonych żołnierzy, nierzadko weteranów wojny trzydziestoletniej, były przez dłuższy czas w głębokiej defensywie. Dowództwo szwedzkie nakazało wysadzić sandomierski zamek w powietrze. Potężna eksplozja spowodowała śmierć ponad pięciuset polskich żołnierzy. Niektóre źródła podają, że w czasie tego wybuchu życie straciło około dwóch tysięcy mieszkańców nadwiślańskiego grodu. Ocalało jedno skrzydło zamkowe - do dziś świadectwo potęgi miasta w minionych wiekach.
Pozostałością po tamtych wydarzeniach są przydrożne kapliczki zwane szwedzkimi, upamiętniające miejsca walk i polskich obrońców, o których mówiła Justyna Masłowiec z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu. W muzeum diecezjalnym przechowywana jest bułeczka z czasów oblężenia Sandomierza przez Szwedów, pochodząca z kapitularza sandomierskiej katedry, a także modlitewnik ojca Augustyna Kordeckiego, obrońcy twierdzy jasnogórskiej przed Szwedami.
Na zakończenie sesji dr Robert Kotowski z WSH-P, prezes Sandomierskiego Towarzystwa Historycznego, wręczył nagrody laureatom I Sandomierskiego Konkursu Historycznego "Potop szwedzki w Sandomierzu - w 350. rocznicę bitwy o Sandomierz". Licznie wzięła w nim udział młodzież sandomierskich szkół, która zdobyła cenne nagrody. Laureatem konkursu została Joanna Strójwąs z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, która przeczytała referat na temat konsekwencji potopu szwedzkiego dla Sandomierza.
Alicja Trześniowska

żródło: "Nasz Dziennik" 2006-05-18

Autor: mj