Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Leczenie za granicą bez zgody NFZ?

Treść

Refundacja leczenia w państwach Unii Europejskiej bez zgody krajowego ubezpieczyciela - to podstawowe założenie przygotowanego przez Komisję Europejską projektu dyrektywy w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej. W Parlamencie Europejskim trwają prace nad tym dokumentem.

Dyrektywa powstała na zlecenie Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które wezwały Komisję Europejską do uściślenia sytuacji prawnej i opracowania konkretnych ram prawnych dotyczących transgranicznej opieki medycznej. Jak podkreślają autorzy dyrektywy, zawarte w dokumencie wytyczne mają na celu ułatwienie rozwiązywania kwestii praktycznych oraz poprawienie bezpieczeństwa i jakości usług medycznych.
Prace Komisji Europejskiej skupiły się głównie na tym, aby w sytuacji, gdy dany rodzaj leczenia jest dostępny w krajowym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, pacjenci mieli możliwość wyboru, w jakim państwie chcą poddać się leczeniu. Zaproponowana dyrektywa przewiduje, że w przypadku wyboru szpitala w innym kraju w Europie pacjent nie musiałby - tak jak to ma miejsce obecnie - zabiegać o zgodę od prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Byłaby ona wymagana jedynie w szczególnych przypadkach, kiedy konieczna będzie opieka szpitalna.
Komisja Europejska podkreśla, iż co roku z opieki medycznej w innym kraju UE korzysta niewiele osób. Między innymi dlatego, że nie do końca jasne są zasady refundacji takiego leczenia. W wielu spornych przypadkach Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekał, iż pacjenci mieli prawo do zwrotu poniesionych kosztów leczenia.
Dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej zakłada, iż pacjenci poddający się leczeniu za granicą będą musieli za nie zapłacić, po czym uzyskają zwrot kosztów do kwoty, jaką dany zabieg kosztowałby w ich kraju. Za bezpieczeństwo chorego i jakość jego leczenia będzie odpowiadał kraj, w którym przeprowadzono hospitalizację. Jak zaznaczają parlamentarzyści przygotowujący dyrektywę, w przypadku ewentualnych problemów pacjenci będą poinformowani, w jaki sposób mogą domagać się zadośćuczynienia i odszkodowania.
Portal "Rynek Zdrowia" informuje, że w ubiegłym roku do NFZ wpłynęły 152 wnioski o leczenie poza granicami kraju, przy czym pozytywnie rozpatrzonych zostało 114. Prezes NFZ w 26 przypadkach wydał decyzję odmowną, powołując się na fakt, iż tego typu świadczenia wykonywane są w kraju. Najwięcej wniosków dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii, chirurgii, okulistyki, położnictwa i badań genetycznych.
MBZ, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-04-14

Autor: wa