Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ławrow będzie radził Sikorskiemu

Treść

Na dziś zaplanowano w Brukseli spotkanie Radosława Sikorskiego z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Rozmowy ministrów sympatyzująca z Kremlem "Niezawisimaja Gazieta" określiła jako "próbę pchnięcia naprzód rosyjsko-polskich relacji". Oczekiwania Rosjan wobec tego spotkania są spore, ponieważ Moskwa chciałaby mieć w Warszawie bardziej uległego partnera, uwzględniającego jej interesy.

Jak ważna jest dla Polski kwestia polityki wschodniej, nie trzeba nikomu przypominać. Dobre stosunki z Rosją zawsze stanowiły kluczową sferę naszej polityki zagranicznej. Pytanie, czy za "dobre" obecne polskie MSZ uzna te, jakie panowały do 1989 r. lub zaraz po przemianie ustrojowej, czy może takie, które jednoznacznie bronią polskiego interesu. Z łam kremlowskiego dziennika możemy się dowiedzieć, iż Rosja z chęcią powróciłaby do dawniejszych relacji, kiedy to mogła decydować niemal o wszystkim, co dzieje się na terenie naszego kraju. Gazeta z "troską" pyta, jak Polska rozwiąże sprawę tarczy antyrakietowej lub kwestie energetyczne. Przy tym "martwi" ją nasz wizerunek w Unii Europejskiej jako kraju hamującego integrację, a także skomplikowane stosunki na linii Warszawa - Waszyngton. Taka nadmierna troskliwość ze strony naszego wschodniego sąsiada jest co najmniej zastanawiająca.
Z pewnością jednak są to sprawy, których w dyskusji nie da się uniknąć i którym czoła będzie musiał stawić Radosław Sikorski. Ponadto nierozwiązana pozostaje kwestia zniesienia embarga na polskie mięso czy kwestie polityki wobec byłych republik radzieckich.
Aktywny udział Polski w "pomarańczowej rewolucji" na Ukrainie czy umowy energetyczne z Litwą zawsze były Rosji nie w smak. Obecnie Moskwa liczy jednak na zaprzestanie tego typu praktyk z naszej strony. Najbardziej chyba jednak gazetę cieszy stanowisko polskiego premiera, jakie wygłosił w sprawie wyborów w Rosji. Bardzo chwali to, iż Tusk "delikatnie pomija ocenę specyfiki politycznego rozwoju Rosji".
Główne zadanie, jakie strona rosyjska stawia w związku z dzisiejszym spotkaniem, to stworzenie takiego mechanizmu dialogu, który umożliwi stałą współpracę polsko-rosyjską. Naszym priorytetem, zdaniem ekspertów od polityki wschodniej, jest jednak dopilnować, by była to współpraca oparta na równych warunkach.
ŁS
"Nasz Dziennik" 2007-12-06

Autor: wa