Łatwiej o dotacje
Treść
Prawo do korekty w złożonym wniosku, poprawianie przez urzędników "oczywistych pomyłek" w dokumentach przedstawionych przez rolników - to tylko niektóre ze zmian w zasadach ubiegania się o unijne pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Mają one ułatwić rolnikom starania o fundusze.
Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że najważniejsze udogodnienie dla rolników dotyczy możliwości dokonania zmiany we wniosku przed podpisaniem umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz jest to niemożliwe i jeśli rolnik chce dokonać zmian we wniosku, musi go składać praktycznie od nowa. - Często rozpatrywanie dokumentów trwa dość długo, a w tym czasie zmieniają się potrzeby gospodarstwa rolnego - tłumaczy konieczność ułatwień dla rolników minister Sawicki.
Jak będzie to wyglądało w praktyce? Rolnik występuje do ARiMR o dotację do inwestycji - np. zakupu nowoczesnego kombajnu zbożowego. Jednak po kilku miesiącach dochodzi do wniosku, że bardziej od kombajnu przyda mu się nowe wyposażenie do magazynu na ziarno. W tej sytuacji zgłasza się do biura ARiMR i dokonuje odpowiedniej korekty. Wniosek nie musi być wycofywany; traktowany jest tak samo jak każdy inny złożony.
Bardzo pomocne rolnikom będą także ułatwienia dotyczące korygowania przez Agencję "oczywistych pomyłek" we wniosku. Zdarza się bowiem, że rolnik pomyli się przy wpisywaniu kodu pocztowego swojej miejscowości czy numeru gospodarstwa lub też ominie jakąś mało istotną rubrykę. Jeśli urzędnik taki błąd zauważy, nie będzie wzywał właściciela gospodarstwa do poprawiania wniosku, tylko sam dokona korekty.
Inna istotna zmiana przepisów dotyczy przyznawania bezzwrotnej dotacji młodym rolnikom - 75 tys. złotych. Nie zawsze zainteresowani otrzymaniem pieniędzy są w stanie sprostać wymogom stawianym przez PROW, i to nie z własnej winy. Najwięcej problemów dotyka tych młodych rolników, którzy przejmują gospodarstwo w drodze spadku. Obecne przepisy stanowią, że terminem przejęcia gospodarstwa jest śmierć poprzedniego właściciela. Ale w takim przypadku nowy właściciel musi przeprowadzić najpierw w sądzie postępowanie spadkowe, aby odebrać premię wypłacaną przez ARiMR. Wiadomo jednak, że w polskich sądach sprawy spadkowe potrafią ciągnąć się latami, podczas gdy dotacja wypłacana jest najpóźniej rok po przejęciu gospodarstwa. Aby więc dostosować przepisy PROW do praktyki naszych sądów, Agencja - jak powiedział minister Sawicki - wprowadza zasadę, że termin przejęcia gospodarstwa będzie się liczyć od momentu uprawomocnienia się orzeczenia o spadku. - Zostaną złagodzone przepisy dotyczące wymogu posiadania minimalnej powierzchni użytków rolnych - podkreśla Marek Sawicki. Premia dla młodych rolników będzie wypłacana wtedy, gdy przejmują oni gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia krajowa (teraz to nieco ponad 10 ha) i nie mniejszej niż średnia w danym województwie. Jeśli ta średnia wojewódzka jest jednak niższa niż krajowa, dotacja będzie wypłacona, ale pod warunkiem, że w ciągu trzech lat rolnik powiększy swój areał ziemi, aby jego gospodarstwo osiągnęło przynajmniej wielkość przeciętną w kraju. Ponadto rolnicy będą rozliczani z przyznanej dotacji po trzech latach, gdy zakończą program inwestycyjny, a nie co rok, jak to się dzieje teraz.
KL
Nasz Dziennik 2010-05-05
Autor: jc