Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lato z Muzyką

Treść

W bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W piątkowym koncercie inauguracyjnym wystąpili: słynny polski organista prof. Józef Serafin oraz artyści Opery Lwowskiej. Kolejne koncerty festiwalu - od 20 czerwca do 22 sierpnia - odbywać się będą w każdy poniedziałek, z wyjątkiem 15 sierpnia.
Organizatorzy tegorocznego festiwalu przygotowali niezwykle ciekawy program. W ramach letnich wieczorów z muzyką melomani będą mieli okazję wysłuchać kilkunastu wykonawców - gwiazd muzyki organowej, kameralnej, a także chórów, zespołów i solistów z Polski i z zagranicy. Leżajskiej publiczności zaprezentują się znani organiści, jak Joachim Grubich, Andrzej Chorosiński czy duet organowy w składzie Irena Wisełka-Cieślar i Grażyna Fajkowska, a także Jarosław Wróblewski, Slava Chevliakov (Paryż - St. Petersburg), Hałyna Bułybenko (Ukraina), Ludger Lohmann (Niemcy), Józef Kotowicz i Krzysztof Lukas.
Festiwal będzie obfitował także w spotkania z muzyką kameralną. W bazylice OO. Bernardynów wystąpią: Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa", Chór Kameralny "Gloria" oraz Mariann Laba - sopran, ponadto Ryszard Karczykowski - tenor, Kwartet Lwowski, Tercja Pikardyjska i perkusista Stanisław Skoczyński. Pomysłodawcą i inicjatorem festiwalu w Leżajsku jest muzykolog - o. Wiktoryn Krysa. Pierwszym organizatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu był znany organista Robert Grudzień. Od kilku lat funkcję tę pełni prof. Józef Serafin. Ideą festiwalu jest popularyzacja kultury muzycznej oraz promocja zabytkowych XVII-wiecznych leżajskich organów, które od lat przyciągają melomanów niemalże z całej Europy. Pod względem brzmieniowym instrument należy do czołówki światowej. Stanowi także niepowtarzalne dzieło kunsztu rzemieślniczego. Jego wartość estetyczną podnosi oprawa snycerska, bogata ornamentyka i liczne przedstawienia figuralne odwołujące się do ważniejszych wydarzeń z historii zakonu franciszkańskiego, chrystologii czy mariologii. Autorem ikonografii organów był o. Jan Wałowicz, a oprawę snycerską wykonali sami zakonnicy.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-06-06

Autor: ab