Lato w Muzeum Przyrodniczym
Treść
Muzeum Przyrodnicze - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - organizuje podczas lipca i sierpnia br. cykl spotkań. Złożą się na nie projekcje filmów przyrodniczych, piesze wyprawy terenowe, zajęcia edukacyjne i zwiedzanie wystaw z przewodnikiem.
Począwszy od dzisiaj, w kolejne poniedziałki lipca i sierpnia o godz. 10.00 odbywać się będą projekcje filmów poświęconych przyrodzie polskiej (miejsce projekcji: ul. Puławska 54a, drewniany dom obok spichlerza). W wakacyjne wtorki o godz. 10.00 każdy posiadacz biletu wstępu do Muzeum Przyrodniczego będzie mógł je zwiedzić w towarzystwie przewodnika. Muzeum zaplanowało też wycieczki przyrodnicze. Pierwsza, zatytułowana "Wyprawa odkrywców do krainy wąwozów", odbędzie się w środę, 25 lipca, o godz. 10.00 (wyjście sprzed siedziby Muzeum Przyrodniczego - ul. Puławska 54). Okolice Kazimierza często nazywane są właśnie krainą wąwozów, a to ze względu na duże zagęszczenie sieci tych form, które na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego sięgają kilku kilometrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet 10 km na metr kwadratowy. Uznawane jest to za rekord w skali europejskiej, a nawet światowej.
Druga wyprawa pt. "Jaki to ptak?" zaplanowana jest na środę, 22 sierpnia, również o godz. 10.00 (wyjście sprzed siedziby Muzeum Przyrodniczego). Uczestnicy pod przewodnictwem ornitologa, zaopatrzeni w lornetki i atlasy ptaków, będą mogli obserwować ptaki występujące na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły. Należy tu przypomnieć, że zarówno sama rzeka, jak i tereny leżące w jej dolinie stanowią dogodne tereny do życia wielu często rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Muzeum Przyrodnicze zaprasza także na warsztaty edukacyjne, przeznaczone przede wszystkim dla młodszych uczestników, zatytułowane "Wielki połów wiślanych ryb" (środa, 11 lipca) i "W poszukiwaniu skarbów morza kredowego" (środa, 8 sierpnia). Warsztaty odbywać się będą od godz. 10.00 na terenie ogródka botanicznego znajdującego się przy muzeum. Zgodnie z intencją organizatorów nawiązywać mają do bogactwa i różnorodności tutejszego środowiska przyrodniczego, jak i do dziejów geologicznych kazimierskich terenów.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2007-07-09
Autor: wa