Lasy podnoszą jakość życia
Treść
- Z Polski zawsze byłem i jestem dumny. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w kraju znacznie zwiększyły się zasoby leśne, a przez cały czas to drewno użytkowaliśmy, ono służyło człowiekowi i stymulowało miejsca pracy - powiedział wczoraj na międzynarodowej konferencji ministerialnej na temat ochrony lasów w Europie Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Odbywający się w Warszawie szczyt wykazuje, że właściwa gospodarka leśna jest zasadniczym środkiem poprawy jakości życia, narzędziem ochrony przyrody i ogólnego ekorozwoju.
Zmiany klimatyczne, lawinowy zanik gatunków i problemy związane z wodą, np. niedobory i pustynnienie - to najważniejsze w tej chwili problemy środowiskowe. Całemu temu złu można zaradzać za pomocą trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej - twierdzą uczestnicy V Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie, której motto brzmi "Lasy dla lepszego życia".
- Polska, użytkując swoje zasoby drzewne, produkując drewniane konstrukcje czy meble, oddaje co roku 18 mln zakumulowanego dwutlenku węgla, co jest formą zrównoważonego rozwoju i jednocześnie łagodzenia zmian klimatu - argumentuje minister Szyszko. Trzydniowa konferencja ma służyć wypracowaniu wspólnej strategii i rozwiązań gospodarczo-politycznych w kwestii użytkowania lasów, ale także promocji współpracy i przywróceniu problematyki leśnej do debaty publicznej. - Lasy muszą uczestniczyć w życiu gospodarczym - zaznaczył Terje Riis-Johansen, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Norwegii.
Wymiernym owocem obrad ma być przyjęcie przygotowanych już wcześniej dokumentów - deklaracji ministerialnych, rezolucji o odnawialnej energii i wodzie oraz oświadczeń na temat pożarów, które nawiedziły Grecję latem, oraz oświadczenia o paneuropejskim tygodniu lasów, który odbędzie się w październiku przyszłego roku.
Małgorzata Lebiediuk
"Nasz Dziennik" 2007-11-06
Autor: wa