Las o wiele większy
Treść
Grunt przeznaczony pod zalesienie będzie mógł mieć nawet 100 hektarów, czyli pięć razy więcej niż do tej pory. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski o dopłaty do zalesiania gruntów według nowych zasad od 1 czerwca.
Minister rolnictwa poinformował, że 20 kwietnia br. zostało podpisane rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne". Dotacje na ten cel są przyznawane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jakie są więc te najbardziej istotne zmiany z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów tego działania?
Przede wszystkim minister rolnictwa zdecydował, że maksymalna powierzchnia gruntów, które można przeznaczyć na zalesienia, może wynieść do 100 hektarów. Do tej pory obowiązujący limit wynosił 20 hektarów. Okazuje się jednak, że w kraju jest wiele działek o dużo większej powierzchni, a ponieważ są to nieużytki lub grunty o bardzo małej przydatności dla rolnictwa, można je przeznaczyć na lasy. Gdyby obowiązywał dalej limit 20 hektarów, tylko część tej ziemi byłaby zagospodarowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jednym z warunków przyznania pomocy na zalesianie działek o powierzchni powyżej 20 hektarów jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i spełnienie innych wymogów zapisanych w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Poza tym cały czas obowiązują przepisy, że pod zalesianie nie można przeznaczyć gruntów mających glebę o wysokiej klasie, nie ma więc niebezpieczeństwa, że licząc na dotacje, ktoś obsadzi drzewami liściastymi i iglastymi ziemię rolniczą dobrej jakości.
Ponadto w rozporządzeniu zapisano, że istnieje możliwość zalesiania gruntu o powierzchni poniżej 0,5 hektara, jeśli dany grunt graniczy z lasem, przy czym minimalna powierzchnia gruntu musi wynosić przynajmniej 10 arów. Minister rolnictwa "uprościł przepisy związane z określaniem przez geodetę nachylenia gruntu przeznaczonego do zalesienia", sprecyzowane zostały również przepisy "związane z ubieganiem się o pomoc w sytuacji następstwa prawnego".
KL
Nasz Dziennik 2011-05-10
Autor: jc