Łapówki dla Husajna za kontrakty
Treść
Australijski premier John Howard odrzuca wysuwane pod adresem jego rządu oskarżenia o dopuszczenie się zaniedbań w toku realizacji ONZ-owskiego programu "Ropa za żywność" w Iraku. Opublikowany wczoraj raport specjalnej komisji rządowej, kierowanej przez cieszącego się dużym autorytetem emerytowanego sędziego Terence'a Cole'a, częściowo potwierdza zarzuty wobec australijskiego monopolisty w dziedzinie eksportu zboża - AWB Ltd., postawione wcześniej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
ONZ ustaliła, że w latach 1999-2003 AWB Ltd. przekazał irackiemu reżimowi Saddama Husajna ponad 220 milionów dolarów łapówek, żeby zdobyć zamówienia w ramach programu "Ropa za żywność". Podobnie działała ponad połowa z około 4 tys. firm biorących udział w programie. Na czarnej liście znalazły się przedsiębiorstwa m.in. z USA, Rosji, Francji, Niemiec i Szwajcarii.
Zdaniem opozycji, australijski rząd zignorował 35 doniesień o tym procederze przekazanych przez dyplomatów w ONZ i na Bliskim Wschodzie. Tymczasem premier Howard, minister spraw zagranicznych Alexander Downer i były minister handlu Mark Vaile przesłuchiwani w kwietniu br. przez komisję śledczą zeznali, że nie przypominają sobie doniesień o nadużyciach, a o aferze dowiedzieli się dopiero z opublikowanego przez ONZ raportu Paula Volckera.
Autorzy przedstawionego wczoraj rządowego raportu uważają, że monopolista zbożowy wprowadził w błąd ONZ, tuszując sprawę łapówek. Komisja zasugerowała, że odpowiedzialność za udział Australijczyków w aferze ponosić może jedenastu członków zarządu koncernu AWB.
AMJ, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-11-28
Autor: wa