Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łańcucki zamek pomnikiem historii

Treść

Zespół pałacowo-parkowy w Łańcucie - dawna siedziba Lubomirskich i Potockich - będzie uznany za pomnik historii. Tym samym obiekt dołączy do grona tak znamienitych miejsc w Polsce, jak pole bitwy pod Grunwaldem czy zamek w Malborku.

Wniosek marszałka województwa w tej sprawie uzyskał pozytywną opinię Rady Ochrony Zabytków. W przypadku Podkarpacia przed Łańcutem na prestiżowej liście 28 zabytkowych obiektów znalazł się tylko klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku. Rada Ochrony Zabytków w opinii dotyczącej łańcuckiego zamku i parku podkreśliła szczególną wartość historyczną obiektów, ich artystyczne i krajobrazowe znaczenie oraz skalę podejmowanych tu prac konserwatorskich. To z kolei oznacza, że został doceniony wysiłek wielu muzealników, którzy dbają, by zabytek zachował się dla przyszłych pokoleń w jak najlepszym stanie. Rozporządzenie uznające łańcucki zespół za pomnik historii czeka jeszcze na podpis prezydenta.
Oficjalne uznanie zespołu pałacowo-parkowego za pomnik historii ma się odbyć 2 września br. w Łańcucie podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. XVII-wieczna rodowa siedziba Lubomirskich i Potockich należy do piękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, stanowi też jedną z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Wzniesiona w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego, liczy 27 budynków o powierzchni ponad 50 ha. Czworoboczny obiekt z wieżami w narożach otoczony jest systemem fortyfikacji w stylu szkoły staroholenderskiej. Atrakcją dla zwiedzających muzeum są także przestronne wnętrza pałacowe, jak chociażby sala balowa w stylu klasycznym mniej więcej z 1800 r., zaprojektowana przez Chrystiana Piotra Aignera, wielka jadalnia klasycystyczna powstała w latach 1802-1805, biblioteka, kaplica zamkowa, apartament turecki czy chociażby gabinet ordynata. Zabytkowe salony, oranżerię, powozownię oraz przepiękne i jedyne w swoim rodzaju otoczenie łańcuckiego zamku odwiedza rocznie kilkaset tysięcy turystów z kraju i zagranicy. W pałacu rokrocznie odbywają się też koncerty Muzycznego Festiwalu - imprezy, w której uczestniczą światowe sławy.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-07-21

Autor: ab