Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łagiewnicki jubileusz

Treść

Ruszają przygotowania do obchodów 10-lecia konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, której dokonał bł. Jan Paweł II. 17 sierpnia 2002 roku Papież Polak dokonał również Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Do wszystkich, którzy uczestniczyli w tym wielkim wydarzeniu bezpośrednio bądź za pośrednictwem mediów, kierowana jest prośba, aby podzielili się swoimi pamiątkami oraz świadectwami.

- Panu Bogu pragniemy dziękować w najbliższym czasie za to wszystko, co dokonało się od tej strony zewnętrznej, ale przede wszystkim za to, co dokonuje się w sercach milionów pielgrzymów - podkreśla ks. bp Jan Zając, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jak zaznacza, w nadchodzących miesiącach będziemy dziękować za to, co za nami, ale nie możemy także zapominać o tym, co przed nami, bo zadanie, jakie nam zostawił Jan Paweł II, jest zadaniem wymagającym, które należy wypełniać jak najowocniej.
Przemysław Bednarz, rzecznik prasowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, wymienia wiele inicjatyw, które zostaną podjęte w związku z jubileuszem. - Chcielibyśmy w dolnej części bazyliki, tam, gdzie są kaplice wota różnych narodów, pokazać niezwykłą wędrówkę, jaką Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu przebył - podkreśla. W dolnej części bazyliki wyeksponowany zostanie Akt Zawierzenia Światu Bożemu Miłosierdziu przełożony na różne języki. Do osób mogących pomóc w tym przedsięwzięciu, np. do misjonarzy, kierowana jest prośba, aby na adres bazyliki Bożego Miłosierdzia przesyłali tłumaczenia tego Aktu, chodzi tutaj o te języki najbardziej egzotyczne.
Natomiast do wszystkich, którzy uczestniczyli w konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia, kierowana jest prośba o nadsyłanie wspomnień, świadectw, pamiątek. Zostaną one zaprezentowane na wystawie w sanktuarium planowanej w dniach od 15 do 19 sierpnia. Zdjęcia, wspomnienia można przesyłać na adres: jubileusz@milosierdzie.pl.
Najprawdopodobniej do 17 sierpnia zostaną zakończone wszystkie witraże w oknach bazyliki, których instalacja rozpoczęła się przed dwoma laty. Jest to niebagatelna inwestycja 610 metrów kwadratowych oszklenia witrażowego w bardzo dużych oknach.
Symbolicznym domknięciem przestrzeni bazyliki ma być budowa organów. Ma ona trwać około 24-28 miesięcy, jest więc szansa, że pod koniec 2014 roku w bazylice zabrzmią prawdziwe piszczałkowe organy. Każdy może wesprzeć ich budowę.
Jedną z form zgłębiania kultu Bożego Miłosierdzia jest trwająca w archidiecezji krakowskiej peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II. Jutro w Makowie Podhalańskim rozpoczyna się jej drugi etap. Ksiądz Stanisław Szczepaniec, współorganizator peregrynacji, w nawiązaniu do przypadającego dziesięciolecia zwraca uwagę, że Akt Zawierzania Świata Bożemu Miłosierdziu w czasie peregrynacji zaczyna żyć szczególną siłą i mocą, gdyż aktu zawierzania dokonują osoby indywidualne, rodziny i wspólnoty parafialne.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Środa, 1 lutego 2012, Nr 26 (4261)

Autor: au