Ł. Mierzejewski o nowym świadczeniu wspierającym: To zupełnie nowy model, pozwalający niewątpliwie na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych
Treść
Świadczenie wspierające to zupełnie nowy model, pozwalający niewątpliwie na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Łukasz Mierzejewski, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu. Świadczenie przeznaczone jest dla osób dorosłych (w tym seniorów) z lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, a jego wysokość wynieść może nawet 220 proc. podstawy renty socjalnej.
Od niedawna jest dostępne świadczenie wspierające, wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy na podstawie ustawy z 7 lipca 2023 roku. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2024 roku.
– Jest dedykowana dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia. Mówiąc o potencjalnych beneficjentach tej ustawy, mam na myśli osoby, które mają już ustalone orzeczenie o stopniu niepełnosprawności: lekkim, umiarkowanym bądź znacznym. Wydawaniem orzeczeń o tym stopniu zajmują się Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności – poinformował Łukasz Mierzejewski.
Rozmówca Radia Maryja wyjaśnił, jak można ubiegać się o uzyskanie świadczenia.
– Należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności oraz złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z odpowiednim kwestionariuszem samooceny do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, czyli do organu wyższej instancji niż ten, którym kieruję. Nasza rola jako Powiatowych Zespołów skupiona jest na momencie przyjmowania wniosków o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Upraszczając: jeżeli posiadają Państwo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, mogą państwo złożyć wniosek do Wojewódzkiego Zespołu po to, aby uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Jeżeli taką decyzję Wojewódzki Zespół Państwu wyda, wówczas w sposób elektroniczny zwracają się Państwo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę stosownego świadczenia – tłumaczył przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu.
Wysokość świadczenia wynosi od 40 do nawet 220 proc. podstawy renty socjalnej. Taka rozbieżność wynika z faktu, że wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie punktów przyznanych przez komisję, którą powołuje Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Świadczenie jest niezależne od dochodów.
– Jest to zupełnie nowy model, pozwalający niewątpliwie na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych – podkreślił gość „Aktualności dnia”.
Łukasz Mierzejewski wskazał, że wniosek o świadczenie składać mogą również seniorzy, którzy często także cierpią na jakiś rodzaj niepełnosprawności.
Należy jednak zaznaczyć, że świadczenie wspierające nie może być pobierane wraz ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Należy wybrać, która z form pomocy jest korzystniejsza oraz która bardziej pasuje do sytuacji niepełnosprawnego.
– Różnica jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunowi, a świadczenie wspierające przysługuje osobie niepełnosprawnej i dysponentem tych środków jest osoba niepełnosprawna. Jedno niestety wyklucza drugie – zaznaczył przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu.
Całość rozmowy z Łukaszem Mierzejewskim jest dostępna [tutaj].
radiomaryja.pl
źródło: radiomaryja.pl, 14 lutego 2024
Autor: dj