Kwasy omega 3, 6 i 9 - które są najzdrowsze, a których unikać?
Treść
Nienasycone kwasy tłuszczowe uznawane są za związki o korzystnym wpływie na zdrowie. W przeciwieństwie do kwasów nasyconych i tłuszczów trans, które należy eliminować z diety, kwasy omega powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie. Większość z nas kojarzy kwasy omega 3, ale nie każdy wie, że nienasycone kwasy tłuszczowe to także omega 6 i omega 9. Czy te kwasy tłuszczowe są równie zdrowe co omega 3? Czy omega 6 i 9 są niezbędne w naszej diecie?
Omega 3 – najzdrowsze tłuszcze
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, określane także mianem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm nie ma możliwości syntetyzowania tych kwasów tłuszczowych, dlatego tak ważne jest ich dostarczenie wraz z dietą. Najważniejsze omega 3 to:
- kwas dokozaheksaenowy DHA
- kwas eikozapentaenowy EPA
- kwas alfa – linolenowy ALA
W licznych badaniach klinicznych wykazano pozytywny wpływ tych kwasów tłuszczowych na zdrowie. Wysokie spożycie omega 3 jest bezpośrednio skorelowane z niższym odsetkiem śmiertelności oraz ograniczonym ryzykiem zachorowania na większość chorób cywilizacyjnych. Mówimy tu zwłaszcza o chorobach układu sercowo – naczyniowego, nerwowego czy nowotworach. To właśnie wysokie spożycie kwasów omega 3 odpowiada za wybitnie prozdrowotny charakter diety śródziemnomorskiej.
Kwasy omega 3 wykazują działanie przeciwzapalne, wspomagają odporność, ograniczają rozwój alergii, astmy, chorób autoimmunologicznych. Normalizują poziom cholesterolu we krwi, co przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca. Chronią mózg przed niekorzystnymi zmianami neurodegeneracyjnymi, wzmacniają kości, dbają o nienaganny wygląd skóry i włosów. Ponadto kwasy tłuszczowe omega 3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu.
Omega 6 i 9 – czy są równie ważne?
Podobnie jak kwasy omega 3, także omega 6 i 9 są związkami o pozytywnym wpływie na zdrowie. Kwasy omega 9 pochodzą ze źródeł roślinnych, a najważniejszym przedstawicielem omega 9 jest kwas linolenowy. Omega 9 wspomagają pracę serca, normalizują poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają rozwojowi kamicy żółciowej. Z kolei kwasy omega 6 to przede wszystkim kwas linolowy i gamma – linolenowy. Omega 6 także wpływają pozytywnie na stan zdrowia – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiednie proporcje między kwasami omega 3 i 6. Stosunek omega 3 do omega 6, który zapewnia prozdrowotne działanie tych związków, to około 1:2 – 1:4. Ale tradycyjna dieta sprzyja zaburzeniu tych proporcji – niekiedy stosunek omega 3 do 6 sięga nawet 1:15 – 1:20. I w takim przypadku omega 6 wykazują działanie prozapalne, a zatem generują rozwój stanów zapalnych, sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia i układu nerwowego, a nawet promują rozwój procesów nowotworzenia.
Więcej informacji: https://cheers.com.pl/wiedza/kwasy-omega-3-6-i-9-czym-sie-roznia/
Jakie kwasy tłuszczowe warto suplementować?
Dostępność kwasów omega w diecie jest umiarkowana – nasz model żywienia nie sprzyja bowiem spożywaniu najbogatszych źródeł tych cennych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega 3 znaleźć można przede wszystkim w rybach, głównie łososiu, makreli, śledziu. Omega 6 w diecie pochodzi z jajek oraz olejów roślinnych – rzepakowym i słonecznikowym, a także mięs czy orzechów. Natomiast omega 9 znaleźć można w oliwie z oliwek, awokado, orzechach i migdałach.
Nie ma potrzeby suplementowania kwasów omega 9 – z dietą dostarczamy wystarczające ilości tych kwasów tłuszczowych. Problemem jest jednak podaż omega 3 i zachowanie właściwego stosunku między omega 3 i 6. Dlatego warto suplementować kwasy omega 3, najlepiej w postaci łatwych do przyjęcia kapsułek. Kwasy omega 3 w suplemencie diety powinny pochodzić z oczyszczonych olejów rybich, co zapewni bezpieczeństwo stosowania suplementu. Kwasy omega 3 Cheers to kapsułki dostarczające ponad 1 g kwasów omega 3, bez dodatków syntetycznych, z najwyższego gatunkowo oleju rybiego. Taki suplement diety najwyższej jakości kompleksowo wspomoże zdrowie i zadba o młody wygląd. To najskuteczniejszy sposób wzbogacenia diety w cenne kwasy omega 3 i najlepsza profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Autor: Silesian
Tagi: omega 3