Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kwaśniewski zadowolony ze stosunków z Niemcami

Treść

Prezydenci Polski i Niemiec - Aleksander Kwaśniewski oraz Horst Koehler - świętowali wczoraj 25-lecie Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Prezydent RP przekonywał, że 25 lat instytutu polskiego symbolicznie wieńczy pewien etap budowania nowych relacji polsko-niemieckich.
Odnosząc się do obecnego kryzysu w UE, Kwaśniewski powiedział, że "Europa, jeśli chce się rozwijać i liczyć w globalizującym się świecie, musi postawić na przyszłość, być kreatywna, solidarna i otwarta". Wzywał też do otwarcia UE na przyjmowanie nowych krajów. Jak twierdził, odpowiedzią na pojawiające się kłopoty nie powinno być zamykanie się Unii, spoglądanie wstecz, tylko nadanie nowych impulsów, wzmacnianie integracji.
Wczoraj po południu na Uniwersytecie Gutenberga w Moguncji Kwaśniewski wygłosił odczyt zatytułowany "Polacy i Niemcy wspólnie w Europie".
WP, PAP

Instytut nie do końca dla Polski
Finansowany z budżetu rządu niemieckiego Niemiecki Instytut ds. Polski (taka jest właściwa nazwa tej instytucji) w Darmstadt zajmuje się wygodnym dla rządu niemieckiego ukierunkowywaniem spraw polskich. Założycielem Instytutu i jego pierwszym kierownikiem był Karl Dedecius - Niemiec urodzony i wychowany w przedwojennej Łodzi (w polskim gimnazjum zdawał maturę), tłumacz literatury polskiej na język niemiecki. Literatura i kultura polska była obecna na pierwszym miejscu w pracach instytutu do momentu przejścia Karla Dedeciusa na emeryturę. Jednak dyrekcja instytutu od samego początku promowała pisarzy, którzy byli wygodni dla niemieckich władz. Klasyków nie tłumaczono. Było to od samego początku bardzo specyficzne wspieranie kultury polskiej, dlatego że dobór ludzi był od początku jednoznacznie pro-KOR-owski i prolewicowy.
Po objęciu kierownictwa przez Dietera Bingena, zajmującego się na zamówienie rządu analizą procesów zachodzących w Europie Wschodniej, Niemiecki Instytut ds. Polski w Darmstadt stał się całkowicie instytutem politycznym, organizującym dyskusje polityczne na potrzeby rządu Niemiec. Wpływ Bingena na politykę w Polsce jest bardzo duży. Od lat współpracuje on z polityczną fundacją partii CDU - Fundacją im. Konrada Adenauera, i jej agendą w Warszawie. W Polsce partnerami instytutu są głównie ludzie reprezentujący wpływowe środowisko dawnej Unii Wolności.
Piotr Wojnicki

"Nasz Dziennik" 2005-06-23

Autor: ab