Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kult Pani Tuchowskiej

Treść

Kończą się obchody 110. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. W sobotę z tej okazji przewidziana jest w sanktuarium Msza św. oraz sympozjum na temat rozwoju kultu Matki Bożej Tuchowskiej.

– 6 grudnia, przed uroczystością Matki Bożej Niepokalanej, w Tuchowie chcemy spotkać się u Maryi. Celem spotkania jest refleksja na temat kultu Matki Bożej Tuchowskiej. W tym roku 2 października minęła 110. rocznica koronacji Jej cudownego wizerunku – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz i kustosz sanktuarium w Tuchowie. – Dzięki wykładom i prelekcjom znanych profesorów chcemy zastanowić się głębiej nad tym, jak na przestrzeni lat, wieków, kult Matki Bożej Tuchowskiej się zmieniał – dodaje o. Augustowski.

Spotkanie rozpocznie Msza św. w sanktuarium o godz. 9.00 sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza, sufragana tarnowskiego. Sesja w auli św. Klemensa zainaugurowana zostanie o godz. 10.15. Temat „Wstawiennictwo Maryi w naszej codzienności” podejmie ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski. Zaprezentowane zostaną prelekcje: „Kult Maryjny w Tuchowie. Tradycja i potrzeby dzisiejsze” (ks. prof. dr hab. Stanisław Piech), „Niepokalana Róża duchowna – natchnienie dla odnowionego życia duchowego” (ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski), „Działalność bractw maryjnych w sanktuarium w Tuchowie” (o. Kazimierz Plebanek CSsR).

Sanktuarium w Tuchowie to szczególne miejsce nie tylko dla diecezji tarnowskiej, w której jest najstarszym sanktuarium. Jego oddziaływanie sięga poza diecezję. Jest bardzo znane w Polsce i w świecie oraz chętnie odwiedzane przez pielgrzymów. Trzykrotnie gościł w nim metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła. Ostatni raz był tu obecny 10 lipca 1966 r., czyli w roku obchodów 1000-lecia chrztu Polski.

Szacuje się, że sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej rocznie odwiedza ponad 200 tys. osób, w tym na Wielki Odpust Tuchowski, odbywający się tu z początkiem lipca, przybywa 100 tys. pielgrzymów.

Słynący łaskami wizerunek Pani Ziemi Tarnowskiej 2 października 1904 r. przyozdobił koronami ks. bp Leon Wałęga, ówczesny ordynariusz tarnowski.

MB
Nasz Dziennik, 5 grudnia 2014

Autor: mj