Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KUL: Zakończyło się Międzynarodowe Sympozjum z cyklu "Przyszłość cywilizacji zachodu"

Treść

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się dziś XVII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu „Przyszłość cywilizacji zachodu”. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Filozofia a cywilizacje”. Naukowe wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Wyższą Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Podczas sympozjum wybitni prelegenci zarówno z kraju, jak i z zagranicy, analizowali różne typy cywilizacji, które są podstawa ludzkiej kultury i tożsamości.

– Kiedy weźmiemy pod uwagę cywilizację bizantyjską, to pierwszym podmiotem jest państwo. Państwo jest pierwszym podmiotem cywilizacji. A w turańskiej – władca. I to widzimy w skrajnych przypadkach, kiedy po to, żeby mógł być ocalony władca, albo szerzej jeszcze jakaś dynastia, to poświęca się całe państwa – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

Cywilizacje mają wieloraki wpływ na życie i kierunek rozwoju zarówno pojedynczych ludzi, jak i całych społeczeństw. Tak jest między innymi z cywilizacją łacińską, której swoje wystąpienie poświęcił rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Wiemy, że dla Feliksa Konecznego ta cywilizacja łacińska opiera się na trzech filarach, czyli klasycznej filozofii greckiej, tradycji prawa rzymskiego i oczywiście na religii chrześcijańskiej – akcentował rektor uczelni.

Każda cywilizacja ma swój własny sposób na rozwój duchowy, materialny i intelektualny. W cywilizacji łacińskiej odbywa się on w oparciu o etykę Kościoła katolickiego. Niestety w dzisiejszym świecie cywilizacja łacińska przeżywa kryzys. Tradycyjne wartości chrześcijańskie, ład moralny  i porządek poddawane są procesowi erozji – zauważył ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk.

– Kryzys jest przede wszystkim związany z prawdą. Dzisiaj bardziej liczy się użyteczność, skuteczność, niż prawda, a dla życia społecznego i dla życia indywidualnego to jest pewne zabójstwo, bo to jakby zabija to, czym człowiek jest istota racjonalna. Wtedy człowiek traktowany jest jako pewien środek do użycia – mówił prelegent.

W świecie, w którym atakowane są małżeństwo i rodzina, szerzy się cywilizacja śmierci, a co za tym idzie – tzw. aborcja, in vitro oraz legalizacja związków partnerskich. Musimy stanąć w obronie cywilizacji życia – wskazał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

– Kierunek jest jeden – powrót do filozofii klasycznej. Co do tego nie mamy wątpliwości, bo nie ma żadnego innego instrumentu realnego, przy pomocy którego moglibyśmy wpływać na to, jak ta cywilizacja będzie się kształtowała – podkreślił wojewoda.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Telewizja Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 6 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: KUL