Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ku pełni życia

Treść

Z o. Piotrem Andrukiewiczem CSsR, opiekunem Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja i organizatorem XI Pielgrzymki Młodych, rozmawia Maria Popielewicz
Jutro na Jasną Górę przybędzie XI Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Czy mógłby Ojciec przybliżyć hasło tegorocznego spotkania u stóp Pani Jasnogórskiej?
- W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Otoczmy troską życie". Nawiązuje ono do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Uznaliśmy, że jest to temat niezwykle trafiony i dzisiaj - w obliczu wielu istniejących zagrożeń dla życia ze strony cywilizacji śmierci - trzeba budować cywilizację życia - zachęcał nas do tego bardzo mocno Sługa Boży Jan Paweł II. Młodzież również trzeba uwrażliwiać na dar życia, uczyć wdzięczności, wrażliwości na wszelkie przejawy życia. I to nie tylko tego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale również życia we wszystkich jego wymiarach - także duchowym, religijnym, intelektualnym, by każdy mógł żyć pełnią swojego życia.
Jak młodzi mają szukać tej pełni własnego życia?
- Myślę, że trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za dar życia. Ono jest darem darmo danym, ale równocześnie człowiek musi dojrzeć do tego, żeby zdać sobie sprawę, że jest odpowiedzialny za swoje życie i za wszelkie przejawy życia, jakie są wokół niego. Czyli konieczna jest troska o swoje zdrowie, o swój rozwój, o to, by nie zatruwać siebie przez wszystko to, co może stanowić dzisiaj zagrożenie dla młodego człowieka, a z drugiej strony - również troska o to, żeby inni to życie szanowali, czyli promocja życia. Dzisiaj - kiedy tak wielu ludzi powątpiewa w wartość i sens życia - pięknym świadectwem jest właśnie zrozumienie przez młodych ludzi sensu i wartości życia - życia, które jest przyjęte i ofiarowane, czyli - jak to można pięknie powiedzieć - zadedykowane, poświęcone np. realizacji pięknych idei, wypełnieniu swojego powołania, zrealizowaniu życia w służbie dla drugiego człowieka.
Pielgrzymka na Jasną Górę jest kulminacją całorocznej formacji. Jak młodzież przygotowywała się do niej?
- Do pielgrzymki staraliśmy się już wcześniej przygotować przez audycje w Radiu Maryja, w czasie których nawiązywaliśmy do tematu i hasła naszego spotkania. Co więcej, zawsze, kiedy zapraszamy młodzież na Jasną Górę, zachęcamy, by to dla każdego był także czas osobistego zawierzenia Maryi, polecenia kolejnego etapu swojego życia, decyzji, przed którymi stoją, opiece Matki Najświętszej. Dlatego właśnie pielgrzymujemy na Jasną Górę, która jest szczególnym miejscem spotkania z Maryją. Proponujemy też, by dziękować u stóp Pani Jasnogórskiej za przeżyty kolejny etap swojego życia - np. pozytywne zakończone egzaminy czy maturę.
Ponadto pielgrzymki Rodziny Radia Maryja wyznaczają pewne etapy tej drogi, którą chcemy iść z młodzieżą we wspólnocie słuchaczy Radia Maryja, a więc tego - jak my to określamy - czasu wzrastania, czasu intensywnej formacji, są one jakby kulminacją rocznej pracy i jednocześnie wyznaczają dalszą drogę.
Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, nieustannie mówi o konieczności dobrej formacji duchowej i intelektualnej młodzieży. Co Radio Maryja proponuje młodym przez cały rok?
- Powszechny jest niestety w naszym kraju stereotyp, że Radio Maryja to rozgłośnia tylko dla osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych. Tymczasem okazuje się - co potwierdzają badania socjologiczne - że wcale nie jest tak źle u młodzieży ze słuchaniem Radia Maryja. Oni może się z tym nie obnoszą, ale nawet w wypełnianych ankietach przyznają się - w niemałym całkiem procencie, jeśli chodzi o skalę całego kraju - do słuchania naszej rozgłośni. Więc tego młodego pokolenia słuchaczy nam nie brakuje, tylko trzeba tę młodzież odszukać, dać jej szansę spotkać się ze sobą. Pielgrzymka też jest taką okazją do poznania się. Ale my w ciągu roku poprzez cykliczne audycje, które są na antenie Radia Maryja, chcemy prowadzić swego rodzaju dodatkową katechezę. Bowiem każda audycja "Czas wzrastania" nie jest tylko przypadkowym podjęciem jakiegoś tematu, ale stanowi przesłanie jakichś treści, którymi się chcemy dzielić z młodzieżą, stanowi zaproszenie do pogłębionej refleksji, jest swoistym programem duszpasterskim. Oprócz tego proponujemy młodym codzienne audycje o 16.30, które - choć może w mniejszym stopniu - też mają wymiar formacyjny.
Staramy się patrzeć na młodzież z nadzieją i optymizmem, jak tego uczył nas zawsze Sługa Boży Jan Paweł II. Zdajemy sobie sprawę, że czas młodości, czas wzrastania, jest także czasem poszukiwania odpowiedzi na różne pytania, to jest też czas, w którym człowiek jest wystawiony na różnego rodzaju próby, dlatego Radio Maryja chce być przyjacielem, który pomaga w tych poszukiwaniach i asystuje, towarzyszy, pomaga, jak starszy brat, a jednocześnie dba o formację i wzrastanie, głosząc niezmienne zasady wiary i moralności.
Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2009-06-19

Autor: wa