Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ku czci św. Jadwigi

Treść

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów nie tylko z metropolii wrocławskiej, ale i z wielu innych regionów naszego kraju, a także z Czech i Niemiec uczestniczyło wczoraj w Trzebnicy w centralnych uroczystościach odpustowych ku czci św. Jadwigi Śląskiej, patronki dnia wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczył stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Koncelebrowali ją także hierarchowie wrocławscy na czele z ks. kard. Henrykiem Gulbinowiczem oraz kustosze trzebnickiego sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej - Księża Salwatorianie. W homilii ks. abp Józef Michalik, przywołując piękną posługę św. Jadwigi Śląskiej, podkreślił, że postawa tej świętej znakomicie ukazuje nam, jak można realizować ideał chrześcijański w rodzinie, która niestety w dzisiejszych czasach jest w kryzysie. Zauważył, że obecnie w Europie rozpada się ponad połowa zawartych małżeństw, a w Polsce ich liczba przekracza 25 procent. - Dzisiaj większość Polek, mieszkających szczególnie w dużych miastach, uważa macierzyństwo za sprawę drugorzędną. Umiera miłość do dziecka; ideałem staje się posiadanie jednego potomka. A gdzie miłość ofiarna, gotowa do poświęcenia? - pytał kaznodzieja, wskazując także, że razem z zaniechaniem ideału niewiasty, matki idzie również zanik ideału mężczyzny, ojca. Uroczystości zakończyła tradycyjna procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej poprowadzona ulicami miasta. Marek Zygmunt, Trzebnica "Nasz Dziennik" 2008-10-20

Autor: wa