Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Książki na rocznicę

Treść

Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje dwie książki poświęcone protestowi radomskich robotników w czerwcu 1976 roku. Jedna to monografia historyczna, druga - bogato ilustrowany album z fotokopiami dokumentów milicji i SB z tamtego okresu. Książki mają być w sprzedaży już przed 25 czerwca, czyli przed obchodami 30. rocznicy wystąpienia robotników.

Monografię "Czerwiec 1976. Geneza, przebieg, konsekwencje" napisał Paweł Sasanka, historyk oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Książka powstała pod kierunkiem prof. Jerzego Eislera, znanego badacza najnowszej historii Polski. Atutem monografii P. Sasanki jest to, że przedstawia ona Czerwiec’76 w bardzo szerokiej perspektywie. Do tej pory prace, które na ten temat powstawały, były zawężone do opisania przebiegu wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku. Wiele z nich dotyczyło z kolei represji wobec robotników czy też wpływu protestu na powstanie i rozwój opozycji antykomunistycznej. Teraz będzie można przeczytać w jednym miejscu o tym, dlaczego do wybuchu doszło, jak on wyglądał, jakie przybrał formy i jakie spowodował skutki dla samych uczestników protestu i dla całego kraju.
Oczywiście, praca głównie dotyczy Radomia, gdyż tutaj protest miał największy zasięg i najbardziej dramatyczny przebieg w porównaniu z Płockiem, Ursusem czy innymi miastami. To w Radomiu miały też miejsce słynne "ścieżki zdrowia".
Dla osób interesujących się historią ciekawy może być również album pt. "Czerwiec 1976. Radom, Ursus, Płock". Jego atutem będą przede wszystkim zdjęcia. Część z nich była już publikowana w prasie, wydawnictwach IPN, ale wiele nie ujrzało jeszcze światła dziennego. Dotyczy to zwłaszcza fotografii robionych przez milicjantów i esbeków, które spoczywają w archiwach przejętych przez Instytut. Dużo ciekawych rzeczy będzie można się także dowiedzieć z fotokopii dokumentów z tamtego czasu.
W tym roku radomskie obchody Czerwca’76, przygotowane tradycyjnie przez "Solidarność", zapowiadają się niezwykle uroczyście. Ich kulminacyjnym punktem będzie Msza św. 25 czerwca, którą ma transmitować Telewizja Polska. Dzień wcześniej w amfiteatrze zostanie zaprezentowane słynne oratorium "Tu es Petrus" w hołdzie Janowi Pawłowi II. IPN przygotowuje zaś okolicznościową wystawę. Wydany będzie także pamiątkowy medal.
Marek Kalita

"Nasz Dziennik" 2006-06-19

Autor: ab