Ksiądz Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski
Treść
Ksiądz Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. W rodzinnym mieście ukończył gimnazjum i liceum, także wstąpił do harcerstwa. Po maturze podjął studia i służbę w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w Kampanii Wrześniowej z 1939 r., jako podchorąży kawalerii dowodził plutonem 20. Pułku Ułanów. Po 17 września prawie cały pułk dostał się do niewoli sowieckiej. W październiku 1939 r. wraz z innymi jeńcami został przewieziony do Kozielska. Zdzisław Peszkowski jechał w ostatnim transporcie 12 maja 1940 r. wśród 250 osób. Ten transport nie trafił do Katynia, lecz do obozu w Pawliszczewie-Borze, a następnie do Griazowca.
Po uwolnieniu trafił do armii gen. Władysława Andersa. Dowodził kompanią w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Po opuszczeniu nieludzkiej ziemi przeszedł szlak wojenny przez Iran, Palestynę, Irak, Egipt, Indie, Syrię, Liban, Włochy i Anglię. W tym czasie angażował się w kształcenie i wychowanie młodzieży polskiej, którą razem z wojskiem udało się wyprowadzić z ZSRS.
Po zakończeniu II wojny światowej studiował w Oxfordzie, później w Polskim Seminarium w Orchard Lake, na Uniwersytecie Wisconsin, University of Detroit i Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Uzyskał stopień doktora filozofii i magistra teologii. 5 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku został profesorem teologii pastoralnej i literatury polskiej w Seminarium św. Cyryla i Metodego oraz w St. Mary's College. Ksiądz Profesor Zdzisław Peszkowski został wybrany na prezesa Polish American Historical Association.
W 1970 r. otrzymał godność prałata domowego Jego Świątobliwości.
Ksiądz Prałat Zdzisław Peszkowski opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Był autorem podręczników do nauki języka polskiego, podręczników wychowawczych, dydaktycznych, materiałów dotyczących wychowania harcerskiego, a także modlitewników i antologii. Napisał również wiele książek o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Dzięki staraniom Księdza Prałata opublikowano wiele papieskich przemówień, a w Ameryce wydano pierwszą zakazaną w naszym kraju biografię ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
To właśnie Księdzu Prałatowi Peszkowskiemu zawdzięczamy umieszczone w większości świątyń w naszym kraju w 1973 r. kopie Milenijnego Aktu Oddania Polski w niewolę Maryi za wolność Kościoła w Ojczyźnie i w świecie, wydaną drukiem w Kanadzie i złożoną w darze ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.
W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Był też Kapelanem Chorych Polonii i Naczelnym Kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju. Oprócz tego pełnił funkcję Prezesa Fundacji Golgota Wschodu. Dzięki staraniom Księdza Prałata udało się m.in. doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
oprac. MMP
"Nasz Dziennik" 2007-10-09
Autor: wa
Tagi: ks peszkowski