Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ks. kard. S. Dziwisz w 6. rocznicę kanonizacji Papieża Polaka: Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga

Treść

W poniedziałek Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II już na początku Eucharystii przypomniał, że sześć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, Ojciec Święty Franciszek dokonał kanonizacji Jana Pawła II. „W ten sposób spełnił ostatecznie gorące pragnienie ludu Bożego, by ogłosić świętym Papieża, który przez ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi na jego drodze do wieczności, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej” – powiedział.

Jak podkreślił w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz, „długi i pod wieloma względami niezwykły pontyfikat Jana Pawła II, naznaczył życie współczesnego Kościoła, a także wpłynął na los wielu narodów, zwłaszcza w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego”.

Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu Papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra. Nie powinien nas dziwić fakt, że często powracamy do dat, rocznic i wydarzeń związanych z osobą i służbą tego nadzwyczajnego człowieka. Pomaga nam to w uświadamianiu sobie wielkości otrzymanego daru, a także zachęca nas do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II. W tym roku wspominamy setną rocznicę jego urodzin, a także piętnastą rocznicę śmierci. Oprócz wspomnianej już rocznicy kanonizacji, przypadającej dzisiaj, zachowujemy również w pamięci jego beatyfikację, której dokonał papież Benedykt XVI trzy lata wcześniej. To wszystko dokonało się na naszych oczach. Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków – mówił duchowny.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do wezwania Izajasza: „Zabrzmijcie radosnym śpiewaniem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud” (Iz 52, 9).

Dziś to słowo Boże skierowane jest do nas w niezwykle trudnym czasie, jaki przeżywa dosłownie cały świat, a my wraz z nim. Niewątpliwie epidemia zrujnowała już szczęście wielu rodzin, spowodowała śmierć, chorobę i cierpienie wielu naszych braci i sióstr, pozbawiła wielu pracy i poczucia bezpieczeństwa. I wiemy, że to jeszcze nie koniec. A jednak nie tracimy nadziei. Tę nadzieję przywraca i umacnia trud i poświęcenie niezliczonych osób, także w Polsce, stojących na pierwszej linii walki z epidemią, starających się zabezpieczyć byt naszych rodzin i całego społeczeństwa. Pamiętamy o tych osobach i modlimy się za nie również podczas sprawowanej przez nas Eucharystii – powiedział.

W tym trudnym czasie towarzyszy nam także św. Jan Paweł II. On sam przecież żył w niełatwych czasach i zmagał się z przeciwnościami, z cierpieniem. Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga. Powinniśmy zwracać się do Boga – naszego Stwórcy, Zbawiciela i Pana. Przecież w Jego ręku nasza teraźniejszość i przyszłość, i cała nasza wieczność. W ranach Chrystusa zmartwychwstałego nasze uzdrowienie. W miłosiernym Sercu Bogu nasze ocalenie. On jest naszą ostateczną nadzieją, a taka „nadzieja – jak zapewnia nas św. Paweł – zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 5) – akcentował ksiądz kardynał.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że takiej właśnie postawy uczył nas Jan Paweł II.

Na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał nas do wypłynięcia na głębię takiej wiary, nadziei i miłości. Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy. Święty Janie Pawle II – wspieraj nas z wysoka i oręduj za nami u Bożego tronu miłosierdzia – zakończył ksiądz kardynał.

Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach/radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 27 kwietnia 2020

Autor: mj