Ks. abp Gądecki: Chrześcijanie czekają na naszą pomoc
Treść
Chrześcijanie w Iraku czekają na naszą pomoc – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powrócił dziś z pięciodniowej wizyty w Iraku.
W imieniu Polaków okazał solidarność z prześladowanymi chrześcijanami i przekazał im nasze wsparcie na zakup wyżywienia i kontenerów mieszkalnych. Pieniądze na ten cel zostały zebrane podczas zbiórki, zorganizowanej w Dniu Modlitw za Prześladowany Kościół Na Bliskim Wschodzie.
- Ta wizyta była też związana z naszym pobytem w Bagdadzie, w tych warunkach wojennych. Z 7-8 lutego miało nastąpić zawieszenie broni, dowiedzieliśmy się, że 7 lutego zabito 34 osoby, a 50 zostało rannych. Podczas pobytu spotkaliśmy się z synodem biskupów chaldejskich Bliskiego Wschodu. Od każdego z nich słyszeliśmy podziękowanie. Usłyszeliśmy je także od samego Kościoła chaldejskiego, ale też od poszczególnych osób przebywających w obozach. (…) My chcemy podziękować wszystkim Polakom, którzy poprzez pomoc Kościołowi w Potrzebie wyszli z tą pomocą. Dzięki ofiarom mogliśmy przekazać pieniądze na kontenery mieszkalne. Ci ludzie nie siedzą już pod deszczem, na mrozie i zimnie – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Na pewno nie można mówić, że jest to wojna dwóch cywilizacji, dwóch religii – podkreślał ks. prof. Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który towarzyszył ks. abp Gądeckiemu w czasie wizyty.
- Jest to używanie religii do niecnych celów i to nie ma z religią nic wspólnego. Przykrywanie religią konfliktów ekonomicznych, militarnych jest wielkim przekłamaniem. Oczywiście ofiarami wojny – to, co widzimy za wschodnią granicą – są najsłabsi. Ofiary to najczęściej dzieci, kobiety, starcy. My mamy wystarczających świadectw, żeby po prostu wstydzić się, żeby pod koniec XXI w. takie sytuacje miały miejsce na świecie. Sprzedawanie ludzi, zabijanie ludzi w imię religii, to jest niestety coś czemu musimy się sprzeciwiać i na to nie możemy pozwalać, milcząc wobec takich faktów – ks. prof. Waldemar Cisło.
TV Trwam News/RIRM
źródło: RIRM, 08 lutego 2015
Autor: mj