Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krzyż znakiem wolności

Treść

Episkopaty 22 krajów europejskich, a także Kościoły prawosławne Ukrainy, Bułgarii i Rumunii oraz wiele środowisk chrześcijańskich poparli rząd włoski, który sprzeciwił się wyrokowi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 3 listopada 2009 roku. Jutro Wielka Izba - instancja odwoławcza Trybunału - podejmie ostateczną decyzję w sprawie apelacji Włoch, które nie zgadzają się z orzeczeniem ETPC, że obecność krzyża w szkole sprzeciwia się prawu do wolności religijnej.
Przed zbliżającym się posiedzeniem odwoławczym w Strasburgu księża biskupi z różnych krajów Europy wyrazili solidarność z Włochami i w specjalnych oświadczeniach podkreślili prawo do obecności krzyża w przestrzeni publicznej.
Episkopat włoski zaznaczył, że obecność symboli religijnych, a zwłaszcza krzyża, nie oznacza narzucania czegoś czy też wykluczania kogokolwiek. Przeciwnie, krzyż to znak tożsamości otwartej na dialog z każdym człowiekiem dobrej woli, niezależnie od wyznania, pochodzenia etnicznego lub narodowości. W podobnym duchu wypowiedzieli się biskupi Słowacji i Hiszpanii. Episkopat Szkocji przypomniał natomiast, że Europa jest kontynentem wielokulturowym i pluralistycznym, istnieje na nim wyraźne oddzielenie Kościoła od państwa i powinno się respektować prawa zarówno osób wierzących, jak i niewierzących. Poszanowanie tych różnic nie oznacza konieczności odrzucenia tradycji kulturowych krajów Europy. Episkopat łaciński Ukrainy podkreślił z kolei, że na Starym Kontynencie właśnie dzięki chrześcijaństwu uznano autonomię dziedzin duchowej i doczesnej, a obecnie otworzono się na pluralizm religijny, co świadczy o znaczeniu praw ludzi zarówno wierzących, jak i niewierzących. Katolicki Episkopat Rumunii, przypominając prześladowania Kościoła w okresie reżimu komunistycznego, podkreślili, że krzyż jest symbolem nadziei i walki o wolność.
Specjalne oświadczenie wydał także Episkopat Polski po zebraniu plenarnym w Olsztynie 18 czerwca. "Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej" - przypomnieli polscy księża biskupi, zwracając uwagę, że instytucje europejskie powinny zagwarantować "autonomię poszczególnych krajów członkowskich w organizacji przestrzeni publicznej w duchu wolności religijnej".
Maria Popielewicz, KAI
Nasz Dziennik 2010-06-29

Autor: jc