Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krzyż Światowych Dni Młodzieży w Polsce

Treść

W najbliższą sobotę do naszego kraju zostanie przywieziony Krzyż Światowych Dni Młodzieży wraz z towarzyszącą mu Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. Te najważniejsze symbole ŚDM zostaną w ciągu 2 miesięcy przyjęte przez 39 diecezji. Ich obecność będzie wpisana w obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej Ojczyzny. Już jutro Benedykt XVI przekaże uroczyście Krzyż i Ikonę delegacji młodzieży z naszego kraju.

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży ks. bp Henryk Tomasik przypomniał podczas wczorajszej konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie, że Światowe Dni Młodzieży to nie jest wydarzenie, które zamyka się w 10 dniach radosnego spotkania w jednym z wybranych przez Ojca Świętego krajów, ale - zgodnie z zamysłem Jana Pawła II - trwa cały rok. Młodzi przygotowują się do Dni zgodnie z wyznaczonym na dany rok programem, a także uczestniczą w diecezjalnych dniach młodzieży, które obchodzone są w Niedzielę Palmową. Jak przypomniał ksiądz biskup, od początku kształtowały się one wokół tego Krzyża, ofiarowanego młodym przez Papieża Polaka 22 kwietnia 1984 roku, czyli 25 lat temu. Początkowo ich program obejmował tylko dwa dni, w czasie których młodzież spotykała się na adoracji tego Krzyża i na Eucharystii. Od spotkania w Paryżu w 1997 roku zostały rozbudowane do 10 i po raz pierwszy został zorganizowany Festiwal Młodych.
Jak wyjaśnił ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, pomysł sprowadzenia po raz trzeci do naszego kraju Krzyża Światowych Dni Młodzieży zrodził się jako odpowiedź na słowa Benedykta XVI z 22 grudnia 2008 roku. Ojciec Święty w przemówieniu do Kurii Rzymskiej podkreślił, że Dni to nie festiwal, w czasie którego Papież jest gwiazdą, ale czas pogłębienia swojej więzi z Chrystusem. - Papież powiedział wtedy, że wiara potrzebuje, by nieraz dotknąć i zobaczyć, dlatego jest ten Krzyż i Ikona, dlatego młodym daje się te znaki, by mogli ich dotknąć, na nie patrzeć i adorować - podkreślił ks. Suchodolski.
Peregrynacja Krzyża i Ikony rozpocznie się w sobotę w częstochowskiej katedrze. Adorację Krzyża poprowadzi brat Marek z Taizé, następnie w procesji Krzyż zostanie przeniesiony na Jasną Górę, gdzie w 1991 r. odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył Jan Paweł II. Z rocznicą pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do naszego kraju szczególnie związane będą adoracje w Krakowie, Gnieźnie i Warszawie. Do grodu Kraka Krzyż i Ikona przybędą 29 maja. Najpierw odbędzie się adoracja w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a następnie w procesji, podczas której będzie sprawowane nabożeństwo drogi światła, młodzież przejdzie na Skałkę - miejsce spotkania młodzieży z Janem Pawłem II w 1979 roku. Do Gniezna Krzyż i Ikona dotrą 3 czerwca, a do Warszawy - 5 czerwca. Najpierw Krzyż będzie adorowany w katedrze warszawsko-praskiej, na drugi dzień w procesji zostanie przeniesiony na plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się ogólnopolskie Czuwanie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w 30. rocznicę papieskiego wołania "Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-04-21

Autor: wa