Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krzyż przekazany Polakom

Treść

22 kwietnia 1984 r., na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, Sługa Boży Jan Paweł II przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży całego świata. Stał się on potem Krzyżem Światowych Dni Młodzieży, przemierzając wraz z młodymi ludźmi z całego świata wszystkie kontynenty. Wczoraj, dokładnie w 25. rocznicę tego wydarzenia, Ojciec Święty Benedykt XVI nawiązał w czasie środowej audiencji ogólnej w Watykanie do słów swego poprzednika wypowiedzianych przed laty do młodych i przekazał Krzyż delegacji polskiej młodzieży. Już w najbliższą sobotę rozpocznie się peregrynacja tego szczególnego znaku po diecezjach naszej Ojczyzny.

Benedykt XVI, przemawiając na zakończenie audiencji, nawiązał do słów swego - jak się wyraził - umiłowanego poprzednika, wypowiedzianych do młodych 25 lat temu. Jan Paweł II powiedział wówczas, przekazując Krzyż młodzieży całego świata: - Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie. Dziś ten tekst umieszczony jest na specjalnej tabliczce przymocowanej do tego Krzyża, który przez cały rok jubileuszowy (1983-1984) był ustawiony w pobliżu konfesji św. Piotra w bazylice watykańskiej, stając się niejako niemym świadkiem wszystkich wydarzeń jubileuszowych. Benedykt XVI podkreślił wczoraj, że ten Krzyż przez ćwierć wieku przemierzył wiele krajów świata, "otwierając serca wielu młodych ludzi na Chrystusa Odkupiciela". - Drodzy przyjaciele, powierzam wam ponownie ten Krzyż. Nieście go we wszystkie zakątki ziemi, ażeby i przyszłe pokolenia odkrywały miłosierdzie Boże i ożywiały w swych sercach nadzieję w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym - powiedział Papież.
Na placu św. Piotra obecna była 122--osobowa delegacja młodzieży polskiej reprezentująca niemal wszystkie diecezje. Towarzyszyli jej duszpasterze z ks. bp. Henrykiem Tomasikiem, przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, ks. bp. Marianem Florczykiem, delegatem Episkopatu Polski ds. Sportu, i ks. Grzegorzem Suchodolskim, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, na czele. Po audiencji rozpoczęła się włoska część obchodów ćwierćwiecza przekazania Krzyża z udziałem delegacji polskiej młodzieży. Do Polski Krzyż ŚDM dotrze w najbliższą sobotę, 25 kwietnia. Jego pierwszym przystankiem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasnej Górze. W ciągu dwóch miesięcy pobytu w Polsce Krzyż nawiedzi 39 diecezji oraz niektóre ośrodki duszpasterstwa akademickiego. Po peregrynacji w Polsce Krzyż i Ikona Matki Bożej zostaną przekazane młodzieży hiszpańskiej, gospodarzom XXVI Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 roku.
Wczorajsza środowa audiencja za sprawą licznego udziału w niej naszych rodaków nabrała bardzo polskiego charakteru. Obecni byli m.in.: ks. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wraz z wychowawcami i profesorami, biskupem pomocniczym ks. bp. Adamem Odzimkiem i dotychczasowym ordynariuszem ks. abp. Zygmuntem Zimowskim, obecnie przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a także nowy ordynariusz sosnowiecki ks. bp Grzegorz Kaszak oraz ordynariusz płocki ks. bp Piotr Libera na czele diecezjalnej pielgrzymki.
- Witam pielgrzymów polskich. A szczególnie alumnów z seminarium duchownego z Radomia, delegację Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży i uczestników diecezjalnej pielgrzymki płockiej, przybywających do Rzymu z okazji Roku św. Pawła wraz z księżmi biskupami. Jutro przypada uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Polecając was tu obecnych i waszą ojczyznę jego opiece, wszystkim z serca błogosławię - powiedział po polsku Ojciec Święty. W katechezie wygłoszonej wcześniej Benedykt XVI przybliżył postać św. Ambrożego Autperta, benedyktyna, żyjącego w VIII wieku. Przypomniał, że jego najważniejszym dziełem jest dziesięciotomowy komentarz do Apokalipsy św. Jana. Święty ten był też jednym z pierwszych krzewicieli kultu Matki Bożej w Kościele zachodnim. Pochylając się nad nauczaniem św. Ambrożego, Benedykt XVI nawiązał do jednego z jego dzieł - traktatu "De cupiditate", o zgubnych skutkach chciwości. Zwrócił uwagę, że obecny kryzys światowy pokazuje prawdę, że zachłanność jest źródłem wszystkich przywar i wszelkiego zła, zarówno wśród pojedynczych osób, jak i w całych społeczeństwach. Wskazał na chciwość jako źródło obecnego kryzysu.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2009-04-23

Autor: wa