Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kryzys rodziny pozostaje wyzwaniem

Treść

Kryzys rodziny musi być przedmiotem naszej troski, dopóki nie wskażemy źródeł nadziei na wyjście z niego. Podkreślił to wczoraj metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. Był on jednym z prelegentów drugiego dnia XL Wrocławskich Dni Duszpasterskich.
W wykładzie pt. "Tożsamość chrześcijańska rodziny w dobie kryzysu" ks. abp Andrzej Dzięga przekonywał, że nie zbuduje się wspólnoty rodzinnej, jeśli nie uszanuje się podmiotowości osoby. Zwracał uwagę, że dzisiaj nie ma nawet ustawowo określonego pojęcia rodziny i widoczny jest proces ograniczania jej wolności. Jak podkreślił, źródłem nadziei dla wszystkich katolickich rodzin jest Duch Święty, bo - jak przypomniał - Jego moc otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania.
Temat "Niezgodność z katolicką tożsamością - Kościół a masoneria" podjął z kolei o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv. Podkreślił, że przynależność masonów do Kościoła katolickiego jest wykluczona. Zostało to w sposób zdecydowany uwypuklone w deklaracji wydanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary. - Kto się zapisuje do masonerii, popełnia grzech śmiertelny i nie może przystępować do Komunii Świętej - zwrócił też uwagę o. prof. Suchecki.
Dzisiaj ostatni dzień jubileuszowych Wrocławskich Dni Duszpasterskich organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny. Przebiegają one pod hasłem "Tożsamość chrześcijańska w zsekularyzowanym świecie".
Marek Zygmunt, Wrocław
Nasz Dziennik 2010-08-25

Autor: jc